دبیر ستاد تنظیم بازار:

در لبنیات افزایش قیمت نداشته‌ایم

در لبنیات افزایش قیمت نداشته‌ایم

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین گفت: در بخش لبنیات که به صورت روزانه عرضه می‌شود، هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم.

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین گفت: در بخش لبنیات که به صورت روزانه عرضه می‌شود، هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم و در میوه و مرکبات هم افزایش قیمت قابل توجه نبوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ عباس قبادی در نهمین نشست ویژه ستاد تنظیم بازار گفت: در نهمین روز از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، تاکنون فضای غیر متعارف و غیر معمولی را در بازار مشاهده نکرده ایم و در رصد بازار مشاهده خواهید کرد که تقریبا متناظر با همین شرایط سال‌های گذشته هم در کشور بوده است.

وی ادامه داد: در بعضی از فصول سال مصرف برخی از کالاها افزایش می‌یابد و تولید بعضی از کالاها با نوساناتی مواجه است؛ در این مقطع سال گوجه فرنگی مصرف و نرخ آن افزایش پیدا می‌کند، چرا که در اکثر کشور این محصول خیلی کم برداشت می‌شود و تا ۲ هفته آینده با آغاز برداشت محصول در مناطق جنوبی، بازار شرایط بهتری خواهد گرفت.

او درباره نرخ دیگر کالاها گفت: تغییر قیمت بنزین اگرچه تاثیرگذار است و باید بپذیریم که ۱۰۰۰ تومان، تبدیل به ۱۵۰۰ تومان در بخش سهمیه‌بندی شده است ولی افزایش قیمت در کالاهایی که در سفره مردم هستند، تاثیر زیادی نداشته است.

آخرین افزایش قیمت برخی کالاها در ۴ ماه گذشته بوده است

قبادی توضیح داد: در نشست‌های گذشته به سازمان حمایت تکلیف کرده‌ایم با بررسی کارشناسی اعلام کنند که اگر قرار است افزایش نرخی را بپذیریم؛ بپذیریم و قرار نیست که رفتار ما با بازار، رفتار غیر واقعی و غیر اقتصادی باشد، بنا نیست که سرکوب قیمت و حرکت برخلاف چارچوب و اصول بازار را انجام دهیم، اما در شرایط فعلی اتفاقی نیافتاده است که موجب افزایش قیمت کالا شود.

معاون بازرگانی وزرات صمت با اشاره به عرضه روزانه بعضی از کالاها بیان کرد: در بخش لبنیات که به صورت روزانه عرضه می‌شود، هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم و در میوه و مرکبات هم افزایش قیمت قابل توجه نبوده است.

قبادی درباره بازرسی و نظارت بر بازار توضیح داد: سامانه ۱۲۴ به صورت شبانه‌روزی آماده رسیدگی به شکایت مردم است، نظارت‌های بازرسان نسبت به روزهای گذشته چند برابر شده است ولی براساس آمار و تشکیل پرونده‌هایی که انجام شده است، تعداد بازرسی‌ها گواهی می‌دهد که تلاش‌ها چند برابر ماه‌های قبل شده است.

اختصاص سهمیه بنزین به گروه‌های هدف

دبیر ستاد تنظیم بازار بیان کرد: تلاش این است که سهمیه بنزین وانت‌بارها را طوری جلو ببریم که بتوانیم رضایت آنها را جلب کنیم و به اندازه‌ای که پیمایش دارند، به آنها سهمیه اختصاص یابد.

ممنوعیت کالاهای ممنوعه ادامه دارد

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: ممنوعیت کالاهای ممنوعه برطرف نشده است و همچنان سیاست حمایت از تولید و ساخت داخل در وزارت صمت اجرا می‌شود و واردات کالاهای ممنوعه آزاد نشده است .

او ادامه داد: تمام کالاهایی که در سفره مردم هستند و اگر نیاز مردم کشور باشد از قبل هم نیاز کشور بوده است، واردات آن آزاد بوده است.

قبادی گفت: کالاهایی که در گروه ۲ و ۴ هستند هیچ تغییری در سیاست نداشته و سیاست اعمالی آنها همانند قبل اجرا می‌شود.

واردات برنج برنامه‌ریزی شده است

قبادی با اشاره به واردات برنج به کشور گفت: امسال بیش از سال‌های گذشته واردات برنج انجام شده است و امسال نزدیک به یک میلیون تن شلتوک در خوزستان تولید شده است که بیش از ۶۰۰ هزار تن آن استحصال می‌شود.

او ادامه داد: شرایط تولید و ذخیره برنج کشور در ۱۰ سال گذشته بی‌نظیر بوده است .واردات برنج، برنامه‌ریزی شده از قبل است و براساس همان برنامه واردات آن انجام خواهد شد.

قبادی گفت: واردات برنج بر اساس اعلام واحد تامین و عرضه کشور انجام خواهد شد و اجرای طرح بنزین برنامه و سیاست‌های قبلی را تغییر نخواهد داد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند