دستکاری ژن‌ها احتمال ابتلای انسان به سرطان را افزایش می‌دهد

دستکاری ژن‌ها احتمال ابتلای انسان به سرطان را افزایش می‌دهد

نتایج بررسی‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد استفاده از یکی از سیستم‌های مشهور دستکاری ژن، خطر سرطانی شدن سلول‌هایی که دچار تغییرات شده‌اند را افزایش می‌دهد.

این سیستم که CRISPR-Cas۹ نام دارد، قرار است از سال جاری میلادی به طور گسترده برای درمان سرطان مورد استفاده قرار بگیرد. اما محققان هشدار می‌دهند یافته‌های تازه باید مورد توجه افرادی قرار بگیرد که مدافع استفاده از سیستم CRISPR-Cas۹ هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در یک دهه‌ای که از پیدایش و تحول سیستم مذکور می‌گذرد، شواهدی دال بر ناایمن بودن و غیرموثر بودن آن مشاهده نشده بود ولی تحقیقات مستقل پژوهشگران دانشگاه‌های کمبریج و یک شرکت داروسازی عکس این مساله را نشان می‌دهد.

بر اساس هر دو بررسی، فرایند دستکاری ژنتیک مذکور اگر چه می‌تواند جلوی رشد برخی سلول‌های سرطانی را بگیرد، اما منجر به فعال شدن پروتئینی موسوم به پی ۵۳ می‌شود که از جمله پروتئین‌های بازدارنده بیماری سرطان است.

فعال شدن این پروتئین ناشی از احساس خطر آن به علت دستکاری دیان ای انسان است و لذا برای پیشبرد موفق روش CRISPR-Cas۹ چاره‌ای جز مقابله با پروتئین پی ۵۳ و حذف آن وجود ندارد.

اما باید توجه داشت که کمبود این پروتئین توانایی بدن برای حفاظت از سلول‌های سالم را کاهش داده و به گسترش موفق سرطان کمک می‌کند.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد وجود این پروتئین برای مقابله با تمامی انواع سرطان در بدن ضروری است و لذا دانشمندان باید تغییراتی در سیستم دستکاری ژن CRISPR-Cas۹ ایجاد کنند که مستلزم غیرفعال سازی و حذف پروتئین پی ۵۳ نباشد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند