مظاهریان:

دستگاه‌های دولتی موظف به کاهش ۵۱ درصد از تلفات انرژی هستند

دستگاه‌های دولتی موظف به کاهش ۵۱ درصد از تلفات انرژی هستند

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده میزان مصرف انرژی را تا ۵۱ درصد کاهش دهد.

حامد مظاهریان در دومین کنفرانس بین‌المللی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و سازهای شهری با بیان اینکه همه مسئولان از اهمیت بحث انرژی و تاثیرگذاری آن بر محیط زیست آگاه هستند، اظهار داشت: نقش مهندسی مکانیک در تصمیمات مرتبط با حوزه ساخت و ساز می‌تواند زمینه‌ساز کاهش مصرف انرژی باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز،وی افزود: دانشگاه‌های خارج از کشور در حال تحقیق بر روی پدیده‌ای هستند که بتوانند دمای محیط را متناسب با دمای بدن انسان کنند به طوری که انسان در محیطی که قرار دارد بتواند بهترین دما را تجربه کند.

مظاهریان تصریح کرد:‌ با دستگاه‌هایی که در این دانشگاه‌ها اختراع می‌شود به ازای هر یک درجه هفت درجه کاهش مصرف انرژی خواهیم داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: هم اکنون این کارهای تحقیقاتی در حال انجام است و به زودی وارد مراحل نهایی و ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در بعد اجرایی دو کار مهم و اساسی را شروع کرده‌ایم، افزود: آیین نامه ماده ۱۸ قانون مصرف انرژی و جهت‌گیری آن به سمت فضای سبز و خانه سبز در حال اجرایی شدن است.

مظاهریان با اشاره به اینکه آیین نامه ماده ۱۸ هم اکنون تهیه و به تصویب دولت رسیده است، گفت: دولت در این آیین نامه تغییرات را از خود شروع و به همه دستگاه‌های خود ابلاغ کرده است که باید در ۵ سال آینده میزان مصرف انرژی خود را کاهش دهند؛ در غیر این صورت باید دستگاه‌ها دو برابر مصرف انرژی خود هزینه پرداخت کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با دو جداره کردن پنجره‌ها علاوه بر کاهش مصرف انرژی دمای محیط و میزان روشنی ساختمان‌ها نیز کنترل می‌شود.

وی گفت: در ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه تأکید شده که دولت باید مصرف انرژی و تلفات انرژی را تا ۵۱ درصد کاهش دهد و هرچه سریع‌تر این برنامه ها را به مرحله اجرایی شدن برساند.

مظاهریان ادامه داد: وزارت نیرو، وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی مکلف هستند که آیین نامه را تهیه کنند؛ هم اکنون وزارت راه و شهرسازی پیش نویس این قانون را آماده کرده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون در ایران ۲۷ میلیون واحد مسکونی داریم، گفت: کار ساده‌ای نیست که همه مالکان را مجبور به رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان کنیم بلکه در این بخش از راهکارهای دیگری استفاده کرده‌ایم به طوری که شهرداری باید علاوه بر دریافت پایان کار باید یک گواهی نامه رعایت مقررات ملی ساختمان را به مالکان ارائه دهد.

 

منبع:وزارت راه و شهرسازی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند