دستگاه‌های لیزر برش و لیزرهای صنعتی

دستگاه‌های لیزر برش و لیزرهای صنعتی

دستگاه‌های لیزر برش که امروزه برای برش و حکاکی انواع متریال‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود و از دانش لیزرهای صنعتی بهره گرفته‌اند، باعث افزایش سرعت در عین افزایش و یا حفظ کیفیت شده‌اند. با استفاده از این محصولات در صنایع می‌توان انواع کالاها را با ظرافت و زیبایی بیشتر خلق کرد.

دستگاه‌های لیزر برش

امروزه روز دستگاه‌های لیزر برش که از آنها برای برش و حکاکی با استفاده از لیزر مخصوص در دقت‌های میلی‌متری استفاده می‌شود، در اکثر صنعت‌ها و کسب‌وکارها استفاده می‌شود. به طور مثال می‌توان به صنایع پوشاک، طلا سازی، ساختمان‌سازی، کیف و کفش، پوشاک و حتی تبلیغات اشاره کرد. شرکت‌های مختلفی این دستگاه را با طیف وسیعی از مدل‌ها و کاربردها روانه بازار کرده‌اند. مثلا دو شرکت بایکال ترکیه و hsg چین از شرکت‌هایی هستند که این لیزرهای صنعتی را به همراه تنوع مدل ها به بازار عرضه کرده‌اند. خریداران این دستگاه‌ها می‌توانند با توجه به نیاز و کارکرد مدل مناسب خود را تهیه کنند. شرکت پارس کیا مهنام با رعایت تمامی اصول در این صنعت مشغول به کار است و انواع دستگاه‌های لیزر برش را به عرضه می‌کند.

دستگاه‌های لیزر برش را می توان از نظر کاربرد به دو دسته برش و حکاکی فلزات و یا غیر فلزات تقسیم نمود. همچنین هر دو نوع مدل این دستگاه‌ها دو دسته فایبر و لیزر CO2 را از نظر تکنولوژی ساخت و عملکرد دارا می‌باشند. در نتیجه با توجه به این که هدف از خرید این محصول چه چیزی می‌باشد و برای چه کاری می‌خواهد به کار گرفته شود، می‌توان آن را تهیه کرد. همچنین با توجه به اینکه برای برش و حکاکی هر دو دسته فلزات و غیر فلزات از لیزرهای صنعتی استفاده شده است، می‌توان به خاطری آسوده این مواد را طبق استانداردهای موجود برش داد و حکاکی نمود.

دستگاه لیزر برش برای حکاکی و برش

فواید و نقاط قوت لیزرهای صنعتی

لیزرهای صنعتی از یک طرف در کاهش زمان تولید یک محصول و از طرفی در به دست آوردن کیفیت مطلوب آن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. استفاده از تجهیزات و امکانات لیزری مانند برش و حک در انواع صنایع مانند خودروسازی، پوشاک، لوازم و اسباب خانگی و غیره، حتی وسایلی که به طور روزانه از آن‌ها بهره می‌گیریم، باعث شده است که این حرفه‌ها با سرعت و دقت بیشتر عمل کنند.

همیشه وقتی صحبت از افزایش یک فرآیندی مانند برش در تولید یک محصول به میان می‌آید، کاهش کیفیت آن مسئله است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد. چرا که افزایش سرعت همراه با کاهش کیفیت باعث ریزش خریداران و مشتریان یک محصول می‌شود. اما با کمک لیزرهای صنعتی می‌توان افزایش سرعت را در عین افزایش و یا حداقل حفظ کیفیت فعلی داشته باشیم. همچنین دقت بی‌نظیر (میلی‌متری) و همچنین ایجاد انواع اشکال هندسی از مزایای استفاده از لیزرهای صنعتی می‌باشد. همان‌طور که گفته شد دو شرکت بایکال ترکیه و hsg چین از شرکت‌های معروف این صنعت می‌باشند. بنابراین با ساخت لیزرهای برش و حکاکی استاندارد در این صنعت پیشرو هستند. شرکت پارس کیا مهنام نیز در ایران با عرضه انواع مدل این محصول در صدر جدول قرار دارد.

 

نحوه کار لیزر برش فلزات

با کمک لیزر برش فلزات می‌توان بیشتر فلزات مصرفی در صنایع را برش داد. در این میان فلزاتی مانند آهن، فولاد، آلومینیوم جزء فلزاتی هستند که کاربرد بیشتری در ساخت و ساز و صنایع دارند. در این صنعت ابتدا آن‌ها را به اندازه‌ها و ورقه های فلزی کوچک‌تر تبدیل می کنند سپس به کمک لیزرهای صنعتی که باعث تولید حرارت و گرما زیاد می‌شود، فلزات به نقطه ذوب و یا شکستن رسیده و سبب می‌شود که اشکال گوناگون و زیبایی را تولید کنند.

لیزر برش فلزات یک نوع اشعه‌ای است که متشکل از ذرات فوتون می‌باشد که گاها با کمک موادی مثل آلومینیوم ساطع می‌گردد. با استفاده از این مواد که در این دستگاه‌ها تعبیه شده است و رسانای مناسبی برای گرما می‌باشند، می‌توان گرما را در یک نقطه متمرکز کرد که سبب می‌گردد تا این لیزرها به خوبی انواع فلزات را برش دهند.

لیزر برش فلزات

لیزر حکاکی غیر فلزات

با بهره‌گیری از لیزر حکاکی غیر فلزات می‌توان روی انواع جنس و متریال‌ها را حکاکی کرد. در این میان می‌توان به موادی مثل شیشه، چوب، چرم، مقوا، پارچه، پلاستیک و غیره اشاره کرد. همچنین کیفیت این عمل بستگی به این دارد چه موادی با چه کیفیتی تهیه می‌کنیم. در نتیجه برای نتیجه بهتر باید مواد و متریال‌هایی با کیفیت مطلوب انتخاب کرد. شایان ذکر است که لیزرهای به کار رفته در این عمل از نوع لیزرهای صنعتی می‌باشند.

لیزر حکاکی غیر فلزات به روش سوزاندن و لایه‌برداری از سطح بالای مواد عمل حکاکی را انجام می‌دهد. با استفاده از این نوع دستگاه‌ها می‌توان عمق و ظرافت حکاکی را تنظیم نمود و کالاهایی زیبا خلق کرد. با کمک این روش می‌توان علائم تجاری و انواع آرم‌ها در اشکال مختلف، ساعت و ادوات اداری رومیزی با پایه‌های چوبی و چرمی، کتاب‌هایی با جلد چرم و غیره را تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین برای مثال می‌توان با بهره‌گیری از این لیزرهای حکاکی انواع لوح و تندیس‌ها، تابلوها و غیره را به زیبایی هرچه تمام در عین ظرافت بی‌نقص خلق کرد.

دستگاه لیزر برش و حکاکی غیر فلزات

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
اخبار مرتبط
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند