دست‌اندرکاران فازهای 17 و 18 پارس جنوبی تجلیل شدند

دست‌اندرکاران فازهای 17 و 18 پارس جنوبی تجلیل شدند

در آیینی با حضور منصور معظمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از دست‌اندرکاران فازهای 17 و 18 پارس جنوبی با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این مراسم که شامگاه چهارشنبه در محل مرکز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی برگزار شد، از دست‌اندرکاران و زحمت‌کشان اجرایی شدن فازهای 17 و 18 پارس جنوبی تجلیل شد.

در این مراسم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر چند با تحریم‌های ظالمانه روبرو شدیم، اما در فازهای پارس جنوبی و ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس کاری کردیم کارستان؛ باید دست همه آنانی که تلاش کردند را فشرد و از همه آنان قدردانی کرد.

وی تصریح کرد: افتخار اجرای این پروژه‌های کلان نه متعلق به دولت‌ها، بلکه از آن نظام اسلامی است و ما این توفیق را داشتیم که فازهای پارس جنوبی و پروژه‌های صنعت نفت را با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها راه‌اندازی کنیم.

قرارداد فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی حدود ١١ سال قبل (٢٢ خردادماه ١٣٨٥)، میان شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) امضا شده بود.

دولت یازدهم به دلیل تاخیرهای صدرا در ساخت سکو، در ادامه راه شرکت ایزوایکو را جایگزین آن شرکت در فازهای ١٧ و ١٨ ساخت.

مدت زمان 52 ماه برای این ٢ فاز زمان اجرا تعریف شد و قرار بود حداکثر تا پایان دولت دهم تکمیل و به بهره‌برداری برسد، اما به مانند بسیاری از پروژه‌ها در دولت نهم و دهم به دلیل تغییرات مدیریتی، شدت تحریم‌ها و کمبود منابع مالی نیمه‌کاره ماند و به دولت بعد منتقل شد.

دولت یازدهم که فعالیت خود را آغاز کرد، پارس جنوبی و برداشت از میدان‌های مشترک اولویت‌بندی شد و موضوع‌های هزینه، زمان و کیفیت مورد تاکید قرار گرفت و پیمانکاران فازهای پارس جنوبی حرکت رو به جلو خود را دنبال کردند.

فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی شامل چهار سکوی دریایی جمعا شامل ٤٤ حلقه چاه در فاصله ١٠٥ کیلومتری ساحل عسلویه، دو رشته خط لوله ٣٢ اینچ دریایی انتقال گاز به طول تقریبی (هر خط) ١٠٥ کیلومتر، دو خط لوله چهار اینچ دریایی برای انتقال محلول «گلایکول» به طول تقریبی (هر خط) ١٠٥ کیلومتر است.

تاسیسات ساحلی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی شامل واحدهای دریافت و جداسازی گاز و میعانات، تثبیت میعانات گازی، چهار ردیف تصفیه گاز هرکدام به ظرفیت پالایش ٥٠٠ میلیون فوت مکعب در روز، واحد فشرده‌سازی و تراکم گاز جهت صادرات و واحدهای استحصال و بازیافت گوگرد به همراه واحد جداسازی و دانه‌بندی گوگرد است.

ذخیره گاز این بخش از میدان 14 تریلیون مترمکعب گاز به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را در بر می‌گیرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند