دغدغه‌های اقتصاددانان در دیداربا همتی

دغدغه‌های اقتصاددانان در دیداربا همتی

اقتصاددانان در دیدار با رییس کل بانک مرکزی، بر ضرورت حفظ ارزش پول ملی و احیای اعتماد به نظام بانکی تاکید کردند و خواستار تعمیق بازار ثانویه ارز و جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها شدند.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در نشستی با حضور اساتید دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران حوزه اقتصاد ضمن بررسی مهم‌ترین تحولات متغیرهای کلیدی اقتصاد کلان به ویژه بازار ارز، به بحث و بررسی راه کارهای ثبات فضای اقتصادی پرداخت.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این جلسه که عصر دیروز برگزار شد و بیش از سه ساعت به طول انجامید، صاحب‌نظران اقتصادی از طیف‌های مختلف فکری و سیاسی در فضایی صمیمی و دوستانه و با صراحت کامل  به ارایه نقطه نظرات خود در موضوعات «بازار ارز و مسائل روز نظام بانکی» پرداختند.

اساتید حاضر در هم‌اندیشی ضمن تاکید بر هدفمند بودن سیاست‌های بانک مرکزی و لزوم تدوین برنامه منسجم به موضوعاتی از جمله«کنترل نقدینگی»،«فرهنگ سازی برای عدم ورود مردم به بازار سفته بازی از طریق رسانه‌های جمعی»، «حفظ وتقویت ذخائر ارزی کشور»، «تعمیق بازار ثانویه ارز»، «جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها»، «حفظ ارزش پول ملی با استفاده از سیاست‌های صحیح و آینده نگر»، «افتتاح حساب‌های ارزی و متصل به طلا»، «احیای اعتماد به نظام بانکی» و «بهره‌گیری از تجارب سایر کشورها درخصوص بازار ارز» اشاره کردند.

 همچنین هماهنگی بیشتر بین سیاست‌های پولی و مالی و طراحی سازوکار تقویت استقلال بانک مرکزی از دیگر موضوعات مورد اشاره اساتید و صاحب‌نظران اقتصادی بود.

رییس کل بانک مرکزی در این جلسه ضمن تشکر از اجابت دعوت صاحب‌نظران اقتصادی و اساتید دانشگاهی برای حضور در جلسه خاطرنشان کرد: از همه صاحب‌نظران و به ویژه رسانه‌ها درخواست می کنیم با توجه به شرایط اقتصادی کشور از ایجاد جو روانی که موجب انتظارات منفی درجامعه و بازار می‌شود ممانعت کنند.

گفتنی است؛ در آغاز این جلسه در گزارش مبسوطی آخرین تحولات متغیرهای کلان اقتصادی و اقدامات بانک مرکزی در بازار ارز برای حاضرین تشریح شد.

 

منبع: بانک مرکزی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند