دلار ارزان‌تر می‌شود؟

دلار ارزان‌تر می‌شود؟

دلار معاملات دیروز را صعودی آغاز کرد و توانست برای لحظاتی کانال ۱۳هزار تومان را لمس کند. اما در ادامه به‌شدت کاهشی شد و حتی پایین‌تر از پایان هفته قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، هرچند قیمت دلار در هفته گذشته از مرز ۱۴ هزار تومان هم در بازار ارز عبور کرد اما پس از آن روند نزولی قابل توجهی را در پیش گرفت. با این حال در مقطع پیش‌رو چه چشم‌اندازی در مقابل دلار وجود دارد؟

تحلیل دنیای اقتصاد این است: دلار معاملات دیروز را صعودی آغاز کرد و توانست برای لحظاتی کانال ۱۳هزار تومان را لمس کند. اما در ادامه به‌شدت کاهشی شد و حتی پایین‌تر از پایان هفته قرار گرفت. بنابراین، بازدهی دلار در سال ۹۸ که هفته گذشته برای چند روز به محدوده مثبت بازگشته بود، مجددا به منفی چهار درصد از ابتدای سال رسید. به‌نظر می‌رسد مداخله بازارساز با روشی منطقی‌تر باعث خنثی شدن جریان‌های سفته‌بازی و کاهش التهاب بازار ارز شده است.

در سوی دیگر، برخی سیگنال‌های غیراقتصادی به‌ویژه سفر احتمالی رئیس‌جمهور به ژاپن و امکان میانجی‌گری ژاپنی‌ها باعث عقب‌نشینی معامله‌گران ارزی شده است. بنابراین، اخبار حوزه سیاست خارجی اهمیت ویژه‌ای در دلار خواهد داشت.

سکه تحت فشار دلار

بازار سکه نیز که هفته گذشته رکوردهایی را تجربه می‌کرد، روز گذشته کاهشی شد و حتی بیش از عوامل اثرگذار افت کرد. هر سکه طرح جدید با افت ۶/ ۱ درصدی به ۴ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید. این در حالی بود که قیمت اونس طلای جهانی نسبت به پنج‌شنبه تقریبا بدون تغییر بود و دلار نیز فقط ۸/ ۰ درصد کاهش یافته بود. از یک‌سو کاهش انتظارات از صعود ادامه‌دار دلار بخشی از این واکنش را رقم زد و هم‌زمان توافق تجاری موقت چین و آمریکا باعث شده احتمال جهش قیمت اونس طلای جهانی نیز تضعیف شود. با این حال باید توجه داشت طی بیش از یک سال اخیر سکه عمدتا متاثر از روند بازار ارز بوده و در نتیجه معامله‌گران طلا باید توجه بیشتری به وضعیت دلار داشته باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند