دلار به کانال ۱۱ هزار تومان سقوط می‌کند؟

دلار به کانال ۱۱ هزار تومان سقوط می‌کند؟

قیمت دلار که چند روزی است روند نزولی خود را آغاز کرده، دیروز به آستانه ۱۲ هزار تومان رسید، با این حال نرخ فردایی دلار در هرات به ۱۱ هزار تومان رسید که باید دید روند قیمتی امروز به چه صورت خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ دلار در ادامه روند نزولی خود، دیروز هم افت داشت و از حدود ۱۲ هزار و ۴۶۰ تا حدود ساعت ۱۸ به ۱۲ هزار و ۲۴۰ تومان کاهش یافت. در همین حال آخرین خبر نیز به نقل از برخی کانال‌های تلگرامی گزارش داد که نرخ دلار فردایی در هرات وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد.

افت چندین روزه نرخ ارز در شرایطی رقم خورده که از یک سو فعالان بازار، از پیاده‌سازی برخی تاکتیک‌ها از سوی بازارساز برای کنترل بازار خبر می‌دهند. از سوی دیگر، اظهارات دو شب قبل رئیس کل بانک مرکزی نیز حاکی از برخی دلایل وضعیت رو به آرامش بازار ارز است.

به گزارش مهر، عبدالناصر همتی دو شب قبل و در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با اشاره به ثبات بازار ارز گفت: «بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی، فروش نفت ایران رو به افزایش است و همین موضوع کانال استفاده از دلارهای ناشی از فروش نفت را در اختیار بخش‌های وارداتی متناسب با اولویت‌های دولت قرار خواهد داد و خواه ناخواه بخشی از نیازهای ارزی از بازار خارج شده و میزان تقاضا کاهش خواهد یافت.»

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: «بازار متشکل ارزی نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد. تنها علت تأخیر آن برخی ارزیابی‌هاست تا به من ثابت شود که این بازار مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند.»

افت آرام و منطقی نرخ دلار پس از یک دوره صعود سریع و هیجانی

اگر چه صعود سریع قیمت دلار در سال گذشته، همراه با فشار بر کانال‌های ارزی ایران در دبی، جولان سفته بازان و نیز تقاضاهای مازاد ارزی در پی ریخت و پاش ارزی (حدود ۲۰ میلیارد دلاری) انجام شد، اما دورشدن قدم به قدم سیاست‌گذاری ارزی کشور از رویکردهای ناکارای گذشته، شرایط را به تدریج به سمت تغییر مثبت سوق داده است.

به طوری که اولین نشانه این تغییر رویکرد، خود را در روزهای نخستین امسال نشان داد؛ زمانی که مسئولان بانک مرکزی از حضور هوشمندانه و فعال صرافی‌های بانکی دربازار ارز و ایام نوروز خبر دادند.

این اقدام بر خلاف سال ۹۷ فرصت طلایی تعطیلات را از سفته‌بازان ارزی برای نرخ سازی گرفت. از سوی دیگر و در شرایطی که در ماه‌های بروز تنش ارزی در کشور، تحرکات ارزی معاند برای تاثیرگذاری بر بازار ارز ایران (از طریق تقاضای درهم و در نتیجه افزایش نرخ دلار) در جریان بود، سفر همتی به عراق برای تنوع بخشی به کانال‌های ارزی و کاهش برخی محدودیت‌های ارزی در دبی در این راستا ارزیابی می‌شود.

در این میان، بانک مرکزی، با پیگیری ایجاد بازار متشکل ارزی، اکنون زمینه را برای استقلال هر چه بیشتر بازار اسکناس ارز از فعل و انفعالات بازار ارزی دبی فراهم کرده است. موضوعی که تنها خبر آن تاکنون و در چندین مرحله، موجب افت نوسانات و نیز قیمت ارز شده است.

به نظر می‌رسد با راه اندازی این بازار در آینده ای نزدیک و نیز نقش موثرتر سامانه نیما در تامین ارز واردات، نظام ارزی کشور بیش از پیش نسبت به تقاضاهای مخرب و نوسان‌گیری‌های کاذب واکسینه شده و نرخ‌ها در آن، هر چه بیشتر متناسب با واقعیات اقتصاد ایران تعدیل خواهد شد.

منبع: روزنامه خراسان 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند