بررسی تجارت‌نیوز از عملکرد هفتگی و چشم‌انداز بازارهای جهانی :

بازارهای جهانی تحت تاثیر کاهش نرخ بهره آمریکا / دلار چه می‌شود؟

بازارهای جهانی تحت تاثیر کاهش نرخ بهره آمریکا / دلار چه می‌شود؟

کاهش نرخ بهره برای سومین بار و افزایش احتمال امضای توافق تجاری میان چین و آمریکا در هفته پایانی اکتبر بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داد. دلار در هفته پنجم اکتبر ۰٫۷ درصد افت کرد و طلا با رشد ۰٫۵ درصدی مواجه شد. نفت هم طی همین دوره ۰٫۱ درصد گران شد. ارزش بیت‌کوین اما ۲٫۹ درصد کاهش یافت.

تصمیم‌گیری برای کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو از یک‌سو و خوش‌بینی‌ها به حصول توافق تجاری از سوی دیگر از جمله عواملی است که بازارهای جهانی را در هفته پایانی اکتبر تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نشست دو روزه فدرال‌رزرو در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد و بانک مرکزی آمریکا برای سومین بار در سال جاری نرخ بهره را ۰٫۲۵ درصد کاهش داد.

شاخص دلار در هفته‌ای که گذشت با افت ۰٫۷ درصدی مواجه شد.

در عین حال، خوش‌بینی‌ها به حصول توافق تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا رشد پوند انگلیس و یورو را در مقابل دلار به‌دنبال داشت.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در برابر سبدی از ارزهای جهانی را اندازه‌ می‌گیرد، در آخرین روز از معاملات هفتگی (روز جمعه) در سطح ۹۷٫۱۷ واحد قرار گرفت.

فلز زرد هم که در روزهای ابتدایی هفته گذشته در محدوده هزار و ۴۹۰ دلار معامله می‌شد، پس از برگزاری نشست فدرال‌رزرو بار دیگر به بیش از هزار و ۵۰۰ دلار صعود کرد.

در معاملات روز سه‌شنبه و پیش از برگزاری نشست سیاستگذاران بانک مرکزی، قیمت طلا به کمترین سطح یک هفته گذشته رسیده بود. به این ترتیب، هفته گذشته قیمت جهانی طلا ۰٫۵ درصد رشد کرده است.

تحلیلگران بر این باورند که ممکن است به دلیل شرایط اقتصادی موجود و احتمال وقوع رکود، فدرال‌رزرو تا پایان سال یک بار دیگر نرخ بهره را کاهش دهد.

قیمت نفت هم در هفته پایانی اکتبر ۰٫۱ درصد رشد کرد.

قیمت طلای سیاه در روزهای ابتدایی هفته گذشته در محدوده ۶۱ دلار معامله می‌شد اما در آخرین روز از ماه اکتبر (روز پنج‌شنبه) بار دیگر به کمتر از ۶۰ دلار کاهش یافت.

از مهم‌ترین دلایل افت طلای سیاه در معاملات این روز، افزایش ذخایر نفت آمریکا و افت فعالیت‌های کارخانه چین بوده است.

با این حال، پس از آن‌که روز جمعه وزیر بازرگانی ایالات متحده، ویلبر راس اعلام کرد فاز اول توافق تجاری با چین احتمالا در اواسط ماه نوامبر امضا می‌شود، نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی جهان و افت تقاضا برای نفت تا حدی برطرف شد.

در بازار ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین که در معاملات هفته گذشته موفق شده بود با ۱۸ درصد رشد بار دیگر به کانال هشت هزار دلار وارد شود، در آخرین روز از معاملات هفتگی (یکشنبه هفته گذشته) به ۹ هزار و ۵۵۵ دلار رسید.

با این حال در هفته جاری بیت‌کوین با افت اندکی مواجه شد و ۲٫۹ درصد کاهش یافت.

در حال حاضر، قیمت این ارز دیجیتال (در لحظه نوشتن گزارش) به ۹ هزار و ۲۶۶ دلار رسیده است.

پیش‌بینی‌ها از قیمت بیت‌کوین در ماه نوامبر

ارزش بیت‌کوین پس از سقوط از مرز ۴ هزار دلار، از ماه آپریل ۲۰۱۹ بار دیگر شروع به صعود کرد و پس از آنکه در تابستان به ۱۳ هزار دلار رسید، بار دیگر روند نزولی را در پیش گرفت. اخیرا اما این این ارز دیجیتال رشد کرد.

در هفته‌ای که گذشت بیت‌کوین در محدوده ۹ هزار تا ۹ هزار و پانصد دلار معامله شده است.

بسیاری بر این باورند که از مهم‌ترین دلایل رشد قیمت بیت‌کوین تاکید رئیس‌جمهور چین مبنی بر تسریع حرکت به‌سوی فناوری بلاک‌چین و پذیرش آن به‌عنوان یک نوآوری اصلی بوده است

اما عملکرد بیت‌کوین در ماه‌های پیش رو چگونه خواهد بود؟

از لحاظ تاریخی، در ۱۰ سال گذشته، ماه نوامبر (ماه جاری) همواره برای بیت‌کوین یک ماه پرنوسان بوده است.

به نوشته newsbts، برخی از تحلیلگران بر این باورند که در ماه نوامبر این ارز دیجیتال با حرکت گسترده‌ای روند صعودی خواهد داشت و بالاترین سطوح مقاومتی تاریخی را خواهد شکست.

پیش‌بینی شده است که اگر بیت‌کوین بتواند سطح حمایتی ۹ هزار دلار را حفظ کند، به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. در غیر این صورت، قیمت آن به‌سرعت کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل بایننس، یکی از صرافی‌های مهم بیت‌کوین هم اعلام کرده است که قیمت این رمزارز محبوب در آینده نزدیک از مرز ۱۶ هزار دلار هم عبور خواهد کرد. با این حال، بسیاری از صاحبنظران با نظر او مخالف هستند.

آیا ارزش دلار کاهش می‌یابد؟

با افزایش خوش‌بینی‌ها به حصول توافق تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان از یک‌سو و توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا از سوی دیگر بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که ارزش دلار در برابر سایر ارزها به‌خصوص پوند و یورو کاهش یابد.

در عین حال، چشم‌انداز نه‌چندان مثبت از اقتصاد آمریکا و ادامه عملکرد ضعیف آن ممکن است به کاهش ارزش دلار منجر شود.

با این حال، برخی دیگر از پیش‌بینی‌ها حکایت از ادامه تقویت دلار در سال ۲۰۲۰ دارند.

گروه بانکداری نوردی (Nordea Bank) با ارائه پنج دلیل عنوان کرده است که ارزش دلار در سال آینده میلادی کاهش نخواهد یافت.

اول آنکه رشد اقتصادی در ایالات متحده در مقایسه با سایر کشورهای عضو گروه ۱۰ (G10) نسبتا بالا است. این مساله به‌نوبه خود از دلار آمریکا حمایت می‌کند.

دلیل دوم برای پیش‌بینی دلارِ قوی این است که تورم در ایالات متحده نسبتا بالا باقی مانده است. در جهان با رشدِ آهسته امروز، تورم به یک شاخص برای اندازه‌گیری رشد تبدیل شده است. تورم بالا در حال حاضر نشانه‌ای از افزایش تقاضا و اقتصاد پررونق است.

سوم آنکه اگرچه نرخ بهره در آمریکا برای سومین بار در سال جاری کاهش یافته اما هنوز هم نرخ بهره در این کشور در مقایسه با ۱۰ کشور عضو گروه ۱۰ بالاتر است.

چهارم آنکه دلار آمریکا تنها زمانی عملکرد خوبی نسبت به سایر ارزها نخواهد داشت که دیگر ارزها با رشدی هماهنگ در چرخه رشد باشند. بنابراین از آنجا که روند رشد تمامی ارزها آهسته است، دلار همچنان قوی باقی خواهد ماند.

دلیل پنجم آنکه از منظر سیاسی، دلار از آنجا که به‌عنوان دارایی امن شناخته می‌شود، از منظر سیاسی و تحت تاثیر عدم قطعیت ناشی از جنگ تجاری بازدهی بالاتری برای سرمایه‌گذاران دارد.
اگرچه ممکن است هر دو کشور با یکدیگر به توافق برسند اما هنوز توافقی میان آنها به‌طور رسمی امضا نشده است.

اختلاف‌نظر تحلیلگران و سرمایه‌گذاران درباره قیمت طلا

در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو که در یکم نوامبر انجام شده، اکثریت سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت به روند صعودی بازار طلا خوش‌بین هستند اما تحلیلگران وال‌استریت معتقدند، در کوتاه‌مدت طلا قرار نیست رشدی بیش از هزار و ۵۰۰ دلار را تجربه کند.

خوش‌بین‌ها به آینده بازار طلا بر این باورند که علی‌رغم داده‌های اقتصادی منتشرشده که حکایت از ایجاد ۱۲۸ هزار شغل در آمریکا می‌کند، طلا توانسته همچنان در محدوده هزار و ۵۰۰ دلار باقی بماند و عقب‌نشینی نکند.

به‌گفته یک تحلیلگر از کومرتس‌بنک اگرچه بازار طلا در حال حاضر فاقد یک کاتالیزور قوی برای افزایش قیمت‌هاست، اما سرمایه‌گذاران نباید این واقعیت را نادیده بگیرند که نرخ بهره پایین، طلا را به یک دارایی جذاب تبدیل می‌کند.

آینده قیمت نفت چه می‌شود؟

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است که متوسط قیمت نفت در سه‌ماهه پایانی سال ۵۹ دلار خواهد بود اما در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به ۵۷ دلار کاهش خواهد یافت. این در حالی است که در گزارش ماه سپتامبر اداره اطلاعات انرژی آمریکا نفت ۶۲ دلار را برای این دوره پیش‌بینی کرده بود.

بر اساس پیش‌بینی‌های اداره اطلاعات انرژی، به‌دلیل افزایش ذخایر نفت جهانی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ انتظار می‌رود قیمت نفت کاهش یابد.

بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و به نقل از وب‌سایت longforecast.com هم متوسط قیمت نفت خام برنت در دوماه پایانی سال (نوامبر و دسامبر) ۶۱٫۹۱ دلار پیش‌بینی شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند