دلایل افزایش اخیر قیمت گوجه‌فرنگی

دلایل افزایش اخیر قیمت گوجه‌فرنگی

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش اخیر قیمت گوجه‌فرنگی ناشی از محدودیت اقلیمی در برخی از ماه‌های سال است.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش اخیر قیمت گوجه‌فرنگی ناشی از محدودیت اقلیمی در برخی از ماه‌های سال است که امکان کشت و تولید گوجه‌فرنگی را در برخی استان‌ها همچون بوشهر و خوزستان محدود می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین اصغری درباره وضعیت تولید، صادرات و دلایل افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در هفته های اخیر افزود: به طور کلی تولید گوجه‌فرنگی کشور کفاف نیاز داخلی را می‌دهد و در طول سال تنها در برخی ماه‌ها با مشکل محدودیت تولید و افزایش قیمت این محصول در بازار مواجه می‌شویم.

وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته نیز در ماه‌های آبان و آذر با کاهش برداشت گوجه‌فرنگی در سطوح مواجه بوده‌ایم که به محض افزایش کشت و تولید به طور مجدد شرایط قیمتی این محصول در بازار متعادل می‌شود.

اصغری تصریح کرد: در سالیان گذشته در فصل پاییز و زمستان محصولاتی همچون گوجه‌فرنگی را به شکل تازه خوری نداشتیم اما با کشت این محصولات در طرح استمرار تولید در خارج از فصل نیز صورت می‌گیرد تا به نیاز بازار پاسخ بدهد.

وی گفت: به طور عمده استان‌های بوشهر، هرمزگان و تا حدودی فارس در اواخر آذر، دی، بهمن و اسفندماه تولیدکننده و تامین کننده گوجه‌فرنگی در کشور هستند و به میزان کافی نیاز کشور را مشروط بر روی ندادن حوادث غیرمترقبه تامین می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای جالیزی وزارت جهادکشاورزی افزود: به طور معمول سرمازدگی و بارندگی‌های فصلی به محصول گوجه‌فرنگی آسیب زده و از کیفیت آن در این استان ها می‌کاهد.

وی درباره بالا رفتن قیمت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای و ادعای برخی مبنی بر افزایش صادرات آن اظهار داشت: پیش از این صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای ممنوع نبود که اکنون صادرات آن منجر به افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی شود.

اصغری اضافه کرد: گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای به دلیل هزینه‌های تولید قیمت بالایی دارد به طوری که با نرخ‌هایی بیش از 1.5 تا 2 برابر گوجه‌فرنگی فضای باز عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی رسمی در میدان میوه و تره‌بار بسته به نوع کیفیت محصول بین دو تا چهار هزار تومان عرضه می‌شود و قیمت‌های بیش از این مربوط به محصول گوجه فرنگی گلخانه‌ای است.

اصغری تصریح کرد: برنامه ابلاغی و پیش‌بینی تولید گوجه‌فرنگی در سال زراعی 98-97 حدود 5 میلیون و 739 هزار و 669 تن در سطح بیش از 133 هزار هکتار بود که بخش عمده آن طبق برنامه محقق شده است.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعی افزود: در سال زراعی 97-96 میزان تولید پنج میلیون و 364 هزارو 871 تن در سطح 122 هزار هکتار بود که در مقایسه با سال زراعی قبل 96- 95 با تولید پنج میلیون و 265 هزار و 760 تن در سطح 122 هزار هکتار میزان 99 هزار و 111 تن افزایش داشته است.

به گفته وی، سال زراعی از ابتدای مهر هر سال شروع و در ابتدای مهرماه سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی درباره صادرات گوجه‌فرنگی گفت: میزان صادرات از ابتدای سال 97 تا زمان ممنوعیت گوجه‌فرنگی 425.1 هزارتن به ارزش دلاری 163 میلیون دلار، رب گوجه‌فرنگی 66 هزارتن به ارزش دلاری 96.9 میلیون دلار است.

وی افزود: طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در هفت ماهه سال 97نسبت به مدت مشابه سال گذشته در محصول گوجه‌فرنگی 41.4 درصد افزایش و رب گوجه‌فرنگی منفی 12 درصد کاهش داشته است.

در هفته‌های اخیر قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی گلخانه ای در بازار بین 9 تا 11 هزارتومان، گوجه‌فرنگی بوته‌ای (رسمی) بین 4 تا 6 هزار تومان و هر قوطی رب گوجه‌فرنگی 18 هزارتومان در بازار داخلی به فروش می‌رسد.

چندی پیش به دلیل نوسان نرخ ارز و متعادل نگه داشتن بازار، صادرات گوجه‌فرنگی رسمی و رب گوجه‌فرنگی ممنوع شده بود که به تازگی رفع ممنوعیت شده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند