رئیس‌جمهور روسیه:

دنیا در حال روی‌گردانی از دلار آمریکاست

دنیا در حال روی‌گردانی از دلار آمریکاست

رئیس‌جمهور روسیه گفت: با روی‌گردانی دنیا از دلار آمریکا، نقش ارز ملی روسیه در حال افزایش است، مخصوصا در پرداخت‌های بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: با روی‌گردانی دنیا از دلار آمریکا، نقش ارز ملی روسیه در حال افزایش است مخصوصا در پرداخت‌های بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی؛ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت با رویگردانی دنیا از دلار به خاطر محدودیت‌های مالی آمریکا، موقعیت روبل روسیه تقویت می‌شود.

پوتین به روزنامه‌نگاران گفت نقش ارز ملی روسیه در حال افزایش است مخصوصا در پرداخت‌های بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا. رئیس‌جمهور روسیه مثالی از پرداخت‌های بین مرزی بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بلاروس عنوان کرد که 70 درصد آن به روبل بود.

وی گفت: «نقش روبل به عنوان یک ارز ذخیره در پرداخت‌ها رو به افزایش است. دلیل قدرت گرفتن روبل در این بخش این است که وابسته به هزینه‌های پرداخت های دلار نیست و مطمئن‌تر است».

پوتین در پاسخ به سوالی در مورد تلاش روسیه برای کاهش نقش دلار در اقتصادش گفت قبول دارد که ارز آمریکا نقش بیشتری در روسیه دارد تا در جهان، چون بسیاری از صادرات ملی مثل نفت و گاز به دلار هستند. پوتین به نقل از صندوق بین‌المللی پول گفت که معاملات جهانی به دلار آمریکا از حدود 63 درصد به 62 درصد کاهش یافته است، ولی در روسیه 69 درصد است.

رئیس‌جمهور روسیه اضافه کرد که این روند دور شدن از دلار در روسیه تنها بر معامله‌های بین سازمان‌ها تاثیر می‌گذارد و دخالتی در حق مردم برای مالکیت یا معامله دلار ندارد.

طبق گفته پوتین روسیه هنوز هم نیاز دارد بی‌ثباتی ارز ملی خود را کاهش دهد و یک زیربنای مالی محکم‌تر بسازد.

چندی پیش قرقیزستان، یکی از اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیشنهاد داد که این گروه باید فرآیندهای مرزی را رها کند و یک ارز مشترک مثل اتحادیه اروپا داشته باشد.

برخی کشورها روند خلاصی از دلار را به نفع ارزهای داخلیشان آغاز کرده‌اند. در همین ماه، هند و امارات قرارداد مبادله ارزی برای تقویت تجارت و سرمایه‌گذاری بدون دخالت یک ارز سوم امضا کردند. دهلی نو هم در حال مذاکره با مسکو در مورد قراردادی مشابه است. در اکتبر، چین و ژاپن یک قرارداد تجارت متقابل ارزی امضا کردند که تا 2021 اعتبار دارد.

برخی کشورها مثل آرژانتین، ترکیه، ایران و عراق هنوز هم به دنبال طرحی برای دور کردن دلار از معامله‌های تجاری هستند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند