دوری سرمایه‌گذاران چینی از بازار آمریکا

دوری سرمایه‌گذاران چینی از بازار آمریکا

سال 2017، پکن اعلام کرد سرمایه‌گذاری خارج از کشور توسط شرکت‌های چینی در صنایع مانند املاک و مستغلات، هتل‌ها، باشگاه‌های ورزشی را محدود می‌کند.

سال 2017، پکن اعلام کرد سرمایه‌گذاری خارج از کشور توسط شرکت‌های چینی در صنایع مانند املاک و مستغلات، هتل‌ها، باشگاه‌های ورزشی را محدود می‌کند.

یه گزارش تجارت‌نیوز، اقدامات ترامپ و تعرفه‌هایی که روی واردات کالاهای چینی می‌گذارد، تنها به کشور خودش منوط نمی‌شود. طبق گزارش‌ها، میزان سرمایه‌گذاری چینی‌ها در امریکا در سال گذشته 36 درصد کاهش یافته است. سیان ان مانی گزارشی در این باره نوشته است.

براساس این گزارش، سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایالات متحده در سال 2017 افت کرده است. البته این افت قبل از ماجرای جنگ تجاری است که ترامپ بر پا کرده است.

سال‌های زیادی است که چینی‌ها پول قابل توجهی به ایالات متحده می‌فرستند تا روابط اقتصادی دو کشور را تقویت کنند. اما سرمایه‌گذاری آنها از 46.5 میلیارد دلار در سال 2016 به 29.7 میلیارد دلار در سال 2017 رسیده است.

این کاهش بیش از یک سوم است. با این حال هنوز هم سال 2017، دومین سالی است که رکورد سرمایه گذاری چینی‌ها در امریکا ثبت شده است.

این کاهش شدید سرمایه گذاری، پیش از آنکه ترامپ جنگ تجاری را آغاز کند و تعرفه‌ها را روی واردات فولاد و آلومینیوم اعمال کند، اتفاق افتاده است. امریکا هنوز هم به دنبال اعمال تعرفه‌های بیشتر برای کالای چینی به مبلغ 150 میلیارد دلار است. امریکا می‌گوید چین باید بابت سرقت مالکیت معنوی و اسرار تجاری مجازات شود.

چین محدودیت‌های سرمایه گذاری خارجی را تشدید کرده است. استفان اورلینس، رییس کمیته ملی روابط امریکا و چین می‌گوید: چینی‌ها حدود یک و سال و نیم گذشته شروع به اعمال کنترل سرمایه‌ای کردند تا مردم از انجام بسیاری از خریدها از ایالات متحده محدود شوند.

سال 2017، پکن اعلام کرد سرمایه گذاری خارج از کشور توسط شرکت‌های چینی در صنایع مانند املاک و مستغلات، هتل‌ها، باشگاه‌های ورزشی را محدود می‌کند.

در امریکا هم محیط نظارتی سخت‌تر شده است. کمیته سرمایه گذاری خارجی ایالات متحده (CFIUS)، یک کمیته بین سازمانی است که تحت مدیریت وزارت خزانه داری امریکا فعالیت می‌کند. این کمیته معامله‌ها را بررسی می‌کند که آیا یک سرمایه گذار خارجی می‌تواند خطر امنیت ملی ایجاد کند یا خیر.

بر اساس برآوردهای گروه رادیوم و کمیته ملی روابط ایالات متحده و چین، در سال 2017، بیش از 8 میلیارد دلار معامله از بین رفته است، چرا که شرکت‌ها نمی‌توانند نگرانی‌های کمیته سرمایه‌گذاری خارجی ایالات متحده را رفع کنند.

چشم اندار 2018 برای سرمایه‌گذاران چینی در امریکا به نظر بهتر از حال نخواهد بود. این واقعیت هم که تشدید مبارزات تجاری بین چین و ایالات متحده رو به افزایش است، کمکی به ماجرا نخواهد کرد.

در تئوری، تعرفه‌های ترامپ می‌تواند برخی تولیدکنندگان خارجی را تشویق به تاسیس کارخانه در خاک امریکا کند.

اما مجازات‌های تجاری تنها به شرکت‌های خارجی ختم نمی‌شود، این موضوع روی فضای کسب و کار هم سایه می‌اندازد.
همین تنش‌ها باعث تشدید نگرانی چینی‌ها در انجام تجارت با امریکا شده است.

 

منبع: فصل اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند