دور جدید جنگ تجاری با افزایش تعرفه‌ها

دور جدید جنگ تجاری با افزایش تعرفه‌ها

تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری آمریکا بر واردات چین آغاز شد. ایالات متحده بزرگترین دور تعرفه‌های خود بر کالاهای وارداتی از چین به مبلغ ۲۰۰ میلیارد دلار را از امروز دوشنبه آغاز کرد پکن هم تهدید کرده است با تعرفه‌های تلافی‌جویانه مقابله به مثل می‌کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل آنچه که نقض حقوق مالکیت معنوی توسط چین می‌خواند، تعرفه‌های 200 میلیارد دلار از محصولات چینی را از امروز به میزان 10 درصد افزایش داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، لیست هدف شامل مواد غذایی، نوشیدنی و لوازم الکترونیکی است بدین ترتیب در مجموع به همراه تعرفه‌های پیشین، حدود نیمی از واردات از چین شامل تحریم خواهد شد.

این تعرفه‌ها تا پایان سال جاری میلادی 10 درصد خواهد بود ولی طبق وعده ترامپ از اولین روز سال 2019 میلادی به 25 درصد افزایش خواهد یافت.

تعرفه 60 درصدی چین بر 70 درصد کالاهای آمریکایی

پکن هم تصمیم دارد تعرفه‌هایی بر 60 میلیارد دلار محصولات آمریکایی وضع کند که بیش از 70 درصد کالاهای آمریکایی را شامل این عوارض گمرکی تلافی‌جویانه خواهد کرد.

ترامپ گفته است اگر چین، کشاورزان یا دیگر صنایع آمریکا را با وضع عوارض مجازات کند، دولت او بسرعت در پی وضع تعرفه‌های بیشتری روی محصولات چینی به ارزش حدودی 267 میلیارد دلار بر خواهد آمد.

اگر ترامپ بخواهد روی 267 میلیارد دلار کالای وارداتی از چین تعرفه در نظر گیرد آن زمان تقریبا کل محصولاتی که از چین به آن کشور صادر می‌شود مشمول تعرفه شده است.

دولت آمریکا جنگ تجاری با چین را از ماه مارس (اسفند 96) با تعرفه بر روی کالاهای این کشور کلید زد ترامپ در گام اول بر روی 16 میلیارد دلار از اقلام چینی وارداتی تعرفه 25 درصدی اعمال کرده بود او بعدا نیز 34 میلیارد دلار دیگر اعمال کرد و امروز هم در سومین گام خود بر 200 میلیارد دلار تعرفه بست.

 

منبع: روزنامه ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند