دوسال اشتغال‌زایی برابر با یک دهه برنامه‌ریزی

دوسال اشتغال‌زایی برابر با یک دهه برنامه‌ریزی
در فاصله سال‌های 1384 تا پایان 1395 در حالی 10 میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه شده است که در سال‌های 84 تا 93 اقتصاد ایران از نظر اشتغال‌زایی عملکرد مطلوبی نداشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد شاغلان ایرانی در پایان سال ۱۳۹۵ به ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می رسند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به این ترتیب تنها ۲۸٫۲۵ درصد از جمعیت ایران فعالیت اقتصادی دارند. در میان جمعیتی که فاقد شغل هستند هم بازنشستگان حضور دارند و هم کسانی که از حضور در بازار کار بازمانده و بیکار محسوب می‌شوند.

این آمار با توجه به جمعیت ایران نشان از وجود ۵۷ میلیون و ۴۰۰ هزار غیر شاغل در ایران دارد. بر این اساس به طور متوسط هر شاغل مجبور است هزینه ۳٫۵ نفر را تامین کند، زیرا اقتصاد ایران در سال‌های اخیر با بحران بیکاری روبرو بوده است.

بالا بودن نرخ بیکاری در ایران سبب شده است شمار کسانی که از یافتن شغل بازمانده‌اند به حدود بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برسد و تداوم وضع موجود در بهترین شرایط تعداد بازماندگان از یافتن شغل را به ۵ میلیون نفر خواهد رساند.

از سوی دیگر شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد ایران سبب شده است زایایی اقصاد ایران کاهش یافته و شرایط برای ایجاد شغل از میان برود.

بر اساس این گزارش عدم اشتغال ۵۷٫۴ میلیون نفر در ایران به معنای نبود درآمد در ایران نیست، چرا که طبق بررسی‌ها نزدیک به ۵ میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر لشگری، کشوری و صندوق تامین اجتماعی و … در کشور وجود دارد.

در همین حال،بررسی‌ها نشان می‌دهد شمار شاغلان ایرانی در سال ۱۳۸۴ برابر با ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است.

در این سال جمعیت ایران کمتر از ۷۰ میلیون نفر بود اما در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا پایان ۱۳۹۵ در حالی که ۱۰ میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه شده است و شمار ورودی‌ها به بازار کار به شدت افزایش داشته است.

تعداد شاغلان در ایران افزایش چندانی را تجربه نکرده است. شمار شاغلان در این محدوده زمانی تنها ۲ میلیون نفر افزایش یافته است.

در حالی بازار کار ایران تغییری شگرف را در این دوره زمانی شاهد نبود که بررسی‌ها نشان می‌دهد بالاترین درآمد نفتی تاریخ ایران در این دوره زمانی حاصل شده است اما اقتصاد ایران بدون بهره‌گیری از این ثروت ملی، قادر به بهبود وضعیت و حل مشکلات ساختاری خود نبوده است.

لازم به توضیح است که تعداد شاغلان ایرانی در فاصله زمانی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۴ افزایشی در حدود ۵ میلیون نفری را تجربه کرده است.

آنچه در بررسی دقیق‌تر این آمار نمود می‌یابد این نکته است که ۶۵ درصد از اشتغال ایجاد شده در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵  صرفا در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ اختصاص داشته است.

در مجموع طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ اقتصاد ایران از نظر اشتغالزای عملکرد نداشته است و این عملکرد در شرایطی رقم خورده است که دقیقا طی همین دوره سهم جمعیت جوان از کل جمعیت به بیش از ۴۱ درصد رسیده است

بر این اساس طی سال‌های مذکور بیش از ۴۱ درصد جمعیت کشور را گروه‌های سنی ۱۵ تا ۳۴ سال تشکیل داده‌اند که نسبت به سهم این گروه سنی از جمعیت در دوره‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

این عدم افزایش تعداد شاغالن و همزمانی آن با موج جمعیت جوان و تحصیلکرده کشور به خودی خود بیانگر نیاز اقتصاد ایران برای اشتغالزایی قابل توجه طی سال‌های آتی است؛ به گونه‌ای که نه تنها برای جوانان جدید شغل ایجاد کند، بلکه عقب‌ماندگی سال‌های گذشته نیز جبران شود.

 

 

منبع: خبرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند