دولت از صادرکنندگان حمایت نمی‌کند

دولت از صادرکنندگان حمایت نمی‌کند

پایانه‌ها و گمرکات مرزی که در استان خوزستان وجود دارد در بیشتر ایام شاهد صف‌های طولانی کامیون‌هایی است که به خاطر کارشکنی مسئولان عراقی، مجبور هستند ساعت‌ها پشت مرز بمانند.

در خصوص صادرات محصولات کشاورزی گفت: ما برای صادرات در این حوزه هیچ برنامه‌ریزی منظمی نداریم و همین امر باعث شد که بازار مهمی مانند روسیه را از دست بدهیم و از طرف دیگر در بازار سنتی محصولات صادراتی کشاورزی یعنی عراق نیز هر روز ضعیف‌تر ظاهر شویم.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ساری ادامه داد: دولت عراق هر کاری که دلش می‌خواهد با صادرکنندگان ما انجام می‌دهد و هر روز یک تعرفه جدید به بهانه‌های مختلف تعیین می‌کند زیرا می‌بیند هیچ حمایت دولتی از صادرکنندگان ما صورت نمی‌گیرد.

نماینده مردم اهواز تصریح کرد: پایانه‌ها و گمرکات مرزی که در استان خوزستان وجود دارد در بیشتر ایام شاهد صف‌های طولانی کامیون‌هایی است که به خاطر کارشکنی مسئولان عراقی، مجبور هستند ساعت‌ها پشت مرز بمانند.

وی ادامه داد: یک روز به بهانه این که تازه کشتی‌های سیب‌زمینی از هند به بندر بصره رسیده است جلوی واردات سیب‌زمینی را می‌گیرند و حتی به باری که در گمرک است را اجازه ورود نمی‌دهند اما به محض اینکه این محموله تمام شد اجازه واردات سیب‌زمینی را صادر می‌کنند. در واقع صادر کننده ما برای عراقی‌ها تبدیل به یک اسباب‌بازی شده است. از طرف دیگر هنوز هیچ برنامه مشخصی برای بازار قطر نداریم و کیفیت حضور صادرکنندگان بخش خصوصی در آن کشور مشخص نشده است. تمام این عوامل نشان می‌دهد که دولت حمایتی که لازم است از صادر کننده بخش کشاورزی انجام نمی‌دهد.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند