رالی نفس‌گیر سمند اس ای و ۲۰۶ تیپ ۴ / برنده نهایی کدام است؟

با وجود اینکه خط تولید 206 تیپ 4 و سمند اس ای متوقف شده، همچنان معامله بین این دو رونق دارد و حق می‌دهیم که بین انتخاب 206 تیپ 4 و سمند اس ای مردد باشید.
رالی نفس‌گیر سمند اس ای و ۲۰۶ تیپ ۴ / برنده نهایی کدام است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رقابت سنگینی است، حق می‌دهیم که بین انتخاب ۲۰۶ تیپ ۴ و سمند اس ای مردد باشید. سمند اس ای اولین نمونه‌های تولیدی این خودروی خانوادگی است که پا به بازار خرید و فروش ایران گذاشت.

ساخت آن برمی‌گردد به سال ۱۳۸۸، با نمایندگی انحصاری ایران خودرو. پیش‌تر اما خودرویی آمده بود که به «بچه شیر» معروف بود، باز هم با نمایندگی انحصاری ایران خودرو و نامش پژو ۲۰۶ بود. دهه هشتاد سمند و پژو مسابقه سختی داشتند که هنوز هم البته ردپای آن این رقابت موجود است. با وجود اینکه خط تولید ۲۰۶ تیپ ۴ و سمند اس ای متوقف شده است، همچنان معامله بین این دو رونق دارد. در این مطلب می‌خواهیم این قدیمی‌های به یادماندنی را با یکدیگر مقایسه کنیم. خرید و فروش پژو ۲۰۶ تیپ ۴ یا سمند اس ای؟

سمند اس ای موتور ۴ سیلندر ۸ سوپاپه و ۲۰۶ تیپ ۴ موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه دارد. خب، در قدم اول می‌بینیم که ۲۰۶ تیپ ۴ یک قدم جلوتر از سمند اس ای قرار گرفته است. اما وقتی به حجم موتور می‌رسیم، می‌بینیم که سمند پیروز می‌شود: ۱۷۶۱ سی سی در مقابل ۱۶۰۰ سی سی.

۱۱۰ اسب بخار، قدرت تولید تیپ ۴ و ۱۰۰ اسب بخار قدرت تولید ۲۰۶ تیپ ۴ است! گیربکس تیپ ۴، ۴ دنده اتوماتیک و گیربکس سمند اس ای ۵ دنده دستی عنوان می‌شود. حالا دیگر ۲۰۶ تیپ ۴ چند پله بالاتر از اس قرار گرفته است، گیربکس اتوماتیک کجا و گیربکس دستی کجا! هر دو خودرو نیز حدودا حداکثر سرعت یکسانی دارند، یعنی ۱۸۰ کیلومتر در ساعت.

مصرف سوخت ۲۰۶ نیز بسیار کمتر از سمند اس ای توصیف می‌شود: ۶٫۴ در برابر ۸٫۴٫ خرید و فروش پژو ۲۰۶ تیپ ۴، برای کسانی که به دنبال خودروی اقتصادی و کم‌هزینه هستند، گزینه بسیار مناسبی است. اما به هر حال در مقابل، سمند اس ای به دلیل وجود صندوق و جادار بودن آن برای آن‌هایی که به دنبال سدان ارزان قیمت هستند، می‌تواند انتخاب ایده‌آلی باشد؛ به خصوص اینکه حجم باک اس ای نسبت به ۲۰۶ بیشتر است.

۲۰۶ تیپ ۴ کاملا فرانسوی است

عده‌ای آن را شایعه خواندند، اما این حقیقت محض است. SDK اولین بار برای ۲۰۶ تیپ ۴ به کار برده شد. این خودرو با قطعات و کاملا ساخته شده، از فرانسه به کشور آمد و ایران خودرو تنها زحمت نصب صندلی‌ها و لاستیک‌ها را باید می‌کشید. به همین جهت است که فروش پژو ۲۰۶ تیپ ۴ آمار محدودی دارد.

بنابراین اگر گوشه و کنار شنیدید که ۲۰۶ تماما فرانسوی خرید و فروش می‌شود، بدانید که منظور، تیپ ۴ این خودرو است.

حالا دست آخر باید به مقایسه قیمت فروش پژو ۲۰۶ تیپ ۴ و سمند اس ای بپردازیم. برای این کار از سایت دیوار کمک می‌گیریم: سایتی که مرجع خرید و فروش دست دوم است و هر آنچه در بازار وجود دارد، در این سایت به تعداد دو برابر آگهی می‌شود.

با بررسی آگهی‌های موجود در این سایت متوجه شدیم که قیمت خرید سمند اس ای کارکرده در بازار ۲۵ تا ۳۹ میلیون تومان است. برای مثال اس ای مدل ۱۳۹۰ به رنگ سفید و با ۲۰۰ هزار کیلومتر کارکرد در دیوار به قیمت ۲۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

فروش پژو ۲۰۶ تیپ ۴ اما قیمت‌ کمتری دارد؛ با وجود برتری محسوس آن نسبت به سمند. البته مدل‌های این خودرو قدیمی است و اکثرا تولید سال ۱۳۸۲ یا ۱۳۸۳ هستند. برای مثال در دیوار تیپ ۴ با ۲۰۰ هزار کیلومتر کارکرد، به قیمت ۲۸ میلیون تومان آگهی شده و این خودرو تولید ۱۳۸۲ است.

منبع : ویرلن

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز