کد خبر: 174865

مدیرعامل شرکت راه‌آهن:

راه‌آهن در بخش مسافر ۸۰۰ میلیارد ضرر کرد

مدیرعامل شرکت راه‌آهن از ضرر ۸۰۰ میلیاردی راه‌آهن در بخش مسافر در سال ۹۵ به دلیل پرداخت یارانه‌های پنهان به این بخش خبر داد.

سرویس اقتصاد کلان -

مدیرعامل شرکت راه‌آهن از ضرر ۸۰۰ میلیاردی راه‌آهن در بخش مسافر در سال ۹۵ به دلیل پرداخت یارانه‌های پنهان به این بخش خبر داد و گفت: در جلسه با سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شد به ازای هر مسافر کیلومتر، مبلغی برای شرکت راه‌آهن در نظر گرفته شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ سعید محمدزاده در مجمع عمومی بودجه شرکت راه‌آهن که با حضور اعضای مجمع برگزار شد، اظهارداشت: باوجود فشارهای مختلف و کسری بودجه، برنامه‌های راه‌آهن طی ۴ سال گذشته را پیگیری و ادامه دادیم و در حال حاضر نسبت به سال ۹۵ افزایش عملکرد در بار داخلی و ترانزیت داریم.

وی به اهداف کمی نیز اشاره کرد و افزود: در سال ۹۷ اهداف کمی در قالب برنامه ششم در نظر گرفته شده است که بر اساس آن باید در حمل بار زمینی کشور از مجموع بار داخلی و ترانزیت به ۳۰ درصد و در حمل مسافر به ۲۰ درصد برسیم.

مدیرعامل راه‌آهن با بیان این که برنامه سال ۹۷ برای نیل به این اهداف تدوین شده است گفت: با توجه به آن‌چه که در سیاست‌های نظام مطرح است، هدف‌گذاری‌ها برای توسعه حمل‌ونقل ریلی در بخش بار و مسافر در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: در این زمینه راه‌آهن تمام تلاش خود را به‌کار گرفته، به‌طوری‌که در سال ۱۳۹۵، نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه مسافر ضرر کردیم که این زیان ناشی از یارانه‌هایی است که شرکت راه‌آهن به حمل‌ونقل مسافر به شکل پنهان می‌پردازد.

مدیرعامل راه‌آهن، تحمیل این یارانه‌ها به راه‌آهن را موجب کسری بودجه و درآمد این شرکت دانست و اظهار داشت: در جلساتی که با همکاران در سازمان برنامه و بودجه داشتیم، این کسری و ضرر و زیان تایید و پیشنهاد شد که به ازای هر مسافر کیلومتر، مبلغی برای شرکت راه‌آهن در نظر گرفته شود.

وی همچنین تاکید کرد: اگر این امر صورت نگیرد به آن معنی خواهد بود که هزینه بلیت مسافری در شبکه برای بخش‌های دور برد ۲ برابر و بخش‌های حومه‌ای ۷ برابر خواهد شد که این مسئله چندان قابل قبول نیست.

محمدزاده در پایان نیز گفت: امیدواریم با پیگیری‌های مختلفی که انجام می‌شود و بودجه انتزاعی که از مجمع انتظار داریم، این مشکلات حل شود.

گفتنی است مجمع عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران امروز در محل ساختمان مرکزی شرکت راه‌آهن و با حضور اعضای مجمع (نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور) برگزار شد.

 

منبع: فارس

۱ دیدگاه
  1. 0    0

    تا جایی که من یه حساب سرانگشتی میکنم بلیط قطار کمی از اتوبوس ارزانتره و نمیتونه ضرری داشته باشه .مگر اینکه یا داره اختلاس میشه و یا اینکه الکی میگین که با اینکار میخواین بلیطها رو گران کنین که اونوقت مسافر هاتونو از دست میدین.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.