راه‌اندازی آزمایشی ۲ ردیف از فازهای پارس جنوبی

محمد مشکین‌فام گفت: یک ردیف از فاز ۱۳ پارس جنوبی و یک ردیف از فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا پایان امسال به صورت آزمایشی وارد مدار تولید می‌شود.

راه‌اندازی آزمایشی ۲ ردیف از فازهای پارس جنوبی

محمد مشکین فام گفت: یک ردیف از فاز ۱۳ پارس جنوبی و یک ردیف از فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا پایان امسال به صورت آزمایشی وارد مدار تولید می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان این‌که راه‌اندازی نخستین ردیف پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی و فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با گاز دریافتی از خط آی گت ۵ انجام می‌شود، گفت: پیشرفت بخش خشکی این فازها از ۹۰ درصد عبور کرده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این‌که ساخت پنج سکوی پارس جنوبی که شامل ۲ سکو برای فازهای ۲۲ تا ۲۴، ۲ سکو برای فازهای ۱۳ و یک سکو برای فاز ۱۴ پارس جنوبی می‌شود هم اکنون از پیشرفت بالای ۹۰ درصد برخوردار است، گفت: سه سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال در موقعیت خود در خلیج فارس نصب می‌شود.

فاز ۱۳ که از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های پتروپایدار، مپنا و صدرا راهبری می‌شود برای استخراج روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گازترش از میدان مشترک پارس جنوبی و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۲۹۰۰ تن گاز مایع، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد در استان بوشهر درحال اجراست.

طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵۶, ۶ میلیون مترمکعب گازترش، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، ۲ هزار و ۸۷۰ تن ال‌پی‌جی و ۲ هزار و ۷۴۰ تن اتان از سوی شرکت پتروسینا آریا و شرکت صنعتی دریایی جمهوری‌اسلامی ایران (صدرا) در حال انجام است.

 

منبع: میزان


این مطلب را به اشتراک بگذارید