یک کارشناس بازار سرمایه:

راه‌اندازی بازار آتی ارز به تاخیر افتاده است

راه‌اندازی بازار آتی ارز به تاخیر افتاده است

یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید راه‌اندازی معاملات آتی و فیوچرز ارز برای اقتصاد کشور ضروری است و برای تولیدکنندگان، واردکنندگان مواد اولیه و صادرکنندگان مزایای زیادی دارد به طوری که اهمیت آن در زمان نوسان نرخ ارز نمایان می شود، بنابراین باید اقداماتی برای توسعه و راه‌اندازی این ابزار صورت گیرد.

شاهین چراغی گفت: بورس کالا دارای پتانسیل بسیار خوبی در اقتصاد کشور است، به طوری که طی چند سال اخیر شاهد تغییر چهره بورس کالا از مکانی توزیع‌محور به بورسی با تمرکز بر توسعه ابزارهای مالی هستیم. در واقع همین تغییر نگرش در بورس کالاست که ظرفیت‌های این بورس را برای فعالان اقتصادی نمایان می‌کند.

وی با اشاره به رشد همزمان معاملات فیزیکی و مالی بورس کالا طی سال گذشته و ادامه این روند در سال جاری گفت: نکته حائز اهمیت در خصوص فعالیت بورس کالا این است که معاملات فیزیکی محصولات باید همزمان با توسعه بازار مالی پیش رود، در غیر این صورت نمی‌توانیم بازار مالی قوی با عمق بالا داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: توسعه بازارهای مالی به پشتوانه دارایی‌های فیزیکی محقق می‌شود که هم‌اکنون شاهد این رویه در بورس کالا هستیم.

چراغی در ادامه به لزوم ارائه خدمات هر چه بیشتر، متنوع تر و آسان تر از سوی مجموعه بازار سرمایه به فعالان و سرمایه‌گذاران مرتبط با این بازار اشاره کرد و گفت: رشد خدمات الکترونیک در همه بورس‌ها در دستور کار قرار دارد که امروز شاهد رشد کاربران آنلاین در روند معاملات هستیم. این امر در بورس کالا نیز در دست اجراست، زیرا باید به الکترونیک شدن تمام‌عیار معاملات به مانند یک انقلاب فکری نگاه کرد چرا که بازارهای ما در دنیای کنونی محکوم به توسعه و تقویت این حوزه هستند.

درخشش سبد طلایی در تالار نقره‌ای

وی در خصوص راه‌اندازی صندوق‌های کالایی گفت: بحث راه‌اندازی صندوق‌های کالایی و به طور مشخص صندوق طلا از سال‌ها پیش مطرح بود که بورس کالا از سال گذشته با فراهم کردن پیش‌نیازهای راه‌اندازی، صندوق طلا را راه‌اندازی کرد تا سبد طلای بورس کالا برای سرمایه‌گذاران پر شود.

تاخیر در راه‌اندازی بازار آتی ارز

وی به لزوم راه‌اندازی بازار آتی ارز اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی معاملات آتی و فیوچرز ارز برای اقتصاد کشور ضروری است و برای تولیدکنندگان، واردکنندگان مواد اولیه و صادرکنندگان مزایای زیادی دارد به طوری که اهمیت آن در زمان نوسان نرخ ارز نمایان می‌شود بنابراین باید اقداماتی برای توسعه و راه‌اندازی این ابزار صورت گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر راه‌اندازی بازار آتی ارز علی‌رغم دستور مقام‌های عالی کشور به تاخیر افتاده است در حالی که راه‌اندازی این بازار باعث توسعه اقتصاد کشور و ایجاد شفافیت اقتصادی می‌شود و باید هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود.

به گفته چراغی، بورس کالا پتانسیل و ظرفیت خوبی برای راه‌اندازی بورس آتی ارز دارد و امیدواریم این بازار هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند