کد خبر: 158276

تابلوی مناقصه در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود

مدیر مطالعات و سنجش ریسک شرکت بورس کالای ایران از راه‌اندازی تابلوی مناقصه در این بورس خبر داد.

بورس کالا
سرویس بازار -

جواد فلاح با اشاره به اینکه تاثیر تابلوی مناقصات در شفاف‌سازی قیمت‌ها مثبت خواهد بود، افزود: تاکنون بورس کالا محلی برای مزایده‌ها بوده و بستری برای مناقصه در بورس مورد نظر فراهم نبوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار داشت: بورس کالای ایران به همین دلیل موضوع مورد نظر را با سازمان بورس و اوراق بهادار در میان گذاشت و سازمان نیز پس از بررسی‌های لازم این پیشنهاد را جهت تصویب به شورای عالی بورس ارجاع داد.

مدیر مطالعات و سنجش ریسک شرکت بورس کالای ایران گفت: بحث تابلوی مناقصه در بورس کالا از موضوع‌های مورد بحث در جلسه دیروز شورای عالی بورس کشور بود.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: عمده بنگاه‌های اقتصادی که در کشور کالا تولید می‌کنند در بورس کالا حضور دارند.

فلاح در ادامه از ابزارهای مختلف تامین مالی در بورس کالای ایران خبر داد و اظهار داشت: برای گسترش این ابزار‌ها نیز برنامه ریزی‌های مناسبی صورت گرفته است.

وی یادآور شد: ابزارهای جدید تامین مالی کالایی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر و شورای عالی بورس به عنوان نهاد بالادستی در حال طراحی است.

علی نقوی مدیرعامل مرکز مالی ایران نیز در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: تامین مالی بلند مدت بنگاه‌های اقتصادی باید از طریق بازار سرمایه انجام شود.

وی افزود: خوشبختانه د. سالیان اخیر تحولات خوبی در بازار سرمایه کشور اتفاق افتاده و ابزارهای جدیدی در این بازار معرفی شده است.

مدیرعامل مرکز مالی ایران تصریح کرد: در حال حاضر شرایط برای بنگاه‌های اقتصادی کشور به خوبی فراهم است تا بتوانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه سابقه بانکداری در ایران به بیش از ۸۰ سال می‌رسد، گفت: عموم مردم امروز با انواع ابزارهای بانکی آشنایی دارند و بدون ریسک می‌توانند در شبکه بانکی سرمایه گذاری کنند.

نقوی با بیان اینکه بازار سرمایه ریسک‌های متفاوت و بازدهی‌های مختلفی دارد، افزود: هم اکنون در بازار مزبور صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ابزارهای لازم جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری برای عموم مردم طراحی شده است منت‌ها می‌طلبد مردم با فرهنگ سازی و آموزش بیشتر با این بازار آشنا شوند.

تالار صادراتی بورس کالا میزبان عرضه ۵۵ هزار تن سنگ آهن

تالار صادراتی بورس کالای ایران میزبان عرضه ۵۵ هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی مجتمع سنگان است.

۱۰ هزار تن تختال C، پنج هزار تن سبد شمش فولادی، ۵ هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان و ۴ هزار تن شمش هزار پوندی شرکت ایرالکو در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه می‌شود.

۴۸ هزار تن انواع قیر و ۴۰۰ تن عایق رطوبتی نیز در تالار صادراتی عرضه می‌شود.

علاوه براین، ۵۱ هزار و ۸۰۳ تن انواع قیر، مواد پلیمری، مواد شیمیایی و وکیوم باتوم نیز در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی عرضه می‌شود.

تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه ۲۳۴ هزار و ۷۵۰ تن گندم خوراکی، ۱۲ هزار تن گندم دوروم، ۳۰۰ تن شکر سفید، ۱۵۰ تن جو دامی و ۱۴۵ هزار قطعه جوجه یک‌روزه است.

همچنین ۱۹ هزار و ۲۰۶ تن گندم خوراکی در قالب طرح قیمت تضمینی در این تالار عرضه می‌شود.

بازار فرعی بورس کالای ایران نیز عرضه ۷ هزار و ۱۳۷ تن ضایعات فلزی، بشکه خالی، کنسانتره فسفات، کود مایع ازته، ورق گرم ضخامت ۲ و قند کله و خردشده را تجربه می‌کند.

 

منبع: صدا و سیما

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.