راه‌اندازی خط مسافری دریایی و افزایش ۵ برابری حجم مبادلات با روسیه

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از راه‌اندازی خط مسافری دریایی ایران و روسیه با ساخت نخستین کشتی پیشرفته گردشگری در آستراخان و افزایش پنج برابری مبادلات سالانه بین دو کشور خبر داد.

راه‌اندازی خط مسافری دریایی و افزایش ۵ برابری حجم مبادلات با روسیه

رضا مسرور در مراسم گشایش سرای تجاری ایران در آستراخان روسیه اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی به منظور توسعه روابط ایران با روسیه و کشورهای حاشیه خزر ایجاد شده و ظرفیت های لازم برای افزایش حجم مبادلات کشور از ۲ میلیارد فعلی به ۱۰ میلیارد دلار در سال وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی سرای تجاری ایران در روسیه را یکی از حلقه‌های مفقوده برای توسعه مبادلات تجاری دو کشور عنوان و تصریح کرد: استراتژی راهبردی دولت دکتر روحانی، توجه ویژه به توسعه روابط ایران و روسیه است و با توجه به ظرفیت‌های موجود دو کشور می‌توان حجم روابط تجاری دو کشور را از میزان دو میلیارد دلار از مجموع ۷۰۰ میلیارد دلار حجم تجاری روسیه با دیگر کشورها در سال گذشته میلادی، به ۱۰ میلیارد دلار در سال افزایش داد.

مسرور به احداث مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگ‌ترین زیرساخت بندری ایران در دریای خزر با رویکرد صادراتی و با هدف توسعه روابط اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر و راه‌اندازی کریدور شمال-جنوب در منطقه آزاد انزلی اشاره و خاطرنشان کرد: اقدامات مناسبی برای افزایش همکاری‌های دو کشور در مسیر فعال‌سازی کریدور شمال، جنوب و توسعه مبادلات ترانزیتی در دست اقدام است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: تجار ایرانی برای برنامه‌ریزی جهت افزایش صادرات محصولات ایرانی به بازار روسیه می‌توانند از سرای تجاری ایران به عنوان ظرفیت جدید بهره‌مند شوند.

راه‌اندازی خط مسافری دریایی

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه ازاد انزلی با اشاره به تفاهم این سازمان با وزیر حمل‌ونقل و صنعت آستراخان اظهار کرد: با ساخت اولین کشتی پیشرفته گردشگری در آستراخان، خط مسافری دریایی خزر در سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس افزود: به دلیل قرار گرفتن دو منطقه در مسیر کریدور نوستراک در راستای دستیابی به اهداف و منافع مشترک برای افزایش درآمدهای ارزی دو کشور ایران و روسیه، افزایش تعاملات منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس نقش موثری در توسعه مراودات و ترانزیت دو کشور دارد.

مسرور به ارائه نقشه راهی برای بهره‌گیری از فرصت‌های همکاری دو منطقه برای توسعه صادرات ایران پرداخت و افزود: در چارچوب تفاهم‌نامه منعقد شده میان دو منطقه و با امضای متمم این تفاهمنامه، می توان با اختصاص فضایی مناسب در منطقه ویژه آستراخان جهت استقرار صنایع تولیدی ایران، از ظرفیت‌های موجود در منطقه ویژه اقتصادی لوتوس جهت تولید و صادرات محصولات تولیدکنندگان ایرانی در آن منطقه، به منظور صادرات به بازار کشورهای اوراسیا استفاده کرد.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به رونق گردشگری دریایی در میان کشورهای حاشیه دریای خزر با به آب‌اندازی کشتی مسافربری لوتوس افزود: با توجه به ساخت اسکله مارینا در جوار مجتمع بندری کاسپین و امضای تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های کشتی‌ساز در ایران، منطقه آزاد انزلی برنامه‌های متنوعی برای رونق گردشگری دریایی در دریای خزر را دنبال می‌کند.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی شمال-جنوب، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه‌های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی-بیمه‌ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره‌برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت‌های جدید برای فعالان اقتصادی-تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه‌ساز رونق فضای کسب‌وکار در محدوده منطقه شده است.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید