موضوعات داغ:

راه‌اندازی سامانه الکترونیکی توزیع بار

راه‌اندازی سامانه الکترونیکی توزیع بار

امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی از سامانه الکترونیکی توزیع بار رونمایی شد که یکی از مزیت‌های این سامانه حذف واسطه‌های توزیع بار است.

امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی از سامانه الکترونیکی توزیع بار رونمایی شد که یکی از مزیت‌های این سامانه حذف واسطه‌های توزیع بار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حاشیه سومین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته با حضور وزیر راه و شهرسازی از سامانه الکترونیکی توزیع بار رونمایی شد. محمد میرزایی‌منش یک فعال صنعت حمل‌ونقل در این مراسم، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این سامانه مختص صنعت حمل‌ونقل کشور و در ۱۲ فاز طراحی شده است.

وی تصریح کرد: امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی فاز اول این سامانه به بهره‌برداری رسید؛ در این سامانه دو مرکز ثبت بار شامل باربری‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقلی، کارخانجات بزرگ و تولیدکنندگان، صاحبان بارهای عمده و مردم وجود دارد که نحوه توزیع بارها با استفاده از اپلیکیشن به اطلاع راننده‌ها می‌رسد.

این فعال صنعت حمل‌ونقل تصریح کرد: شرکت‌های حمل‌ونقلی در این سامانه می‌توانند بدون دخل و تصرف در نرخ کرایه، بارهای موجود را به رانندگان ارجاع داده و کمیسیون خود را دریافت کنند. بنابراین رانندگان می‌توانند بدون نگرانی از تضییع حقوق خود و دخل و تصرف شرکت‌های حمل‌ونقلی، اقدام به حمل بار کنند.

وی ادامه داد: رانندگان پس از رویت کرایه حمل بر روی بازارگاه‌های الکترونیکی، بارگیری را انجام داده و به این ترتیب فرآیند انتقال بار بدون دریافت هیچ مبلغ اضافه‌ای در سراسر کشور انجام می‌شود.

میرزایی‌منش با تاکید بر اینکه با ایجاد بازارگاه‌های الکترونیکی، هزینه‌های اضافی به مشتریان، صاحبان کالا و رانندگان کامیون تحمیل نمی‌شود، گفت: حذف واسطه‌ها یکی از مزیت‌های سامانه‌های الکترونیکی حمل کالای برون‌شهری است که بر اساس مطالعات انجام شده، با استقبال خوب رانندگان کامیون‌ها مواجه شده است.

همچنین علی‌اکبر کرمی از دیگر فعالان صنعت حمل‌ونقل گفت: بزرگترین مشکل این صنعت، نبود شفافیت در نحوه توزیع بار و همچنین گران تمام شدن فرآیندهای لجستیک برای رانندگان و مصرف‌کنندگان کالاهاست.

وی افزود: در حال حاضر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای الکترونیکی تقاضای توزیع بار را ابلاغ کرده که اجرای این آیین‌نامه به کاهش هزینه‌های رانندگان و صاحبان بار کمک می‌کند.

این فعال صنعت حمل‌ونقل افزود: هزاران نفر از رانندگان کامیون‌ها در سامانه‌های الکترونیکی حمل بار عضو شده‌اند و باید این سامانه‌ها سبب اتصال صاحبان عمده بار شامل واردکنندگان و کارخانجات بزرگ تولیدی با فعالان صنعت حمل‌ونقل شود.

وی، الکترونیکی شدن نحوه توزیع بار امکان مدیریت حوزه لجستیک و صنعت حمل‌ونقل جاده‌ای را فراهم کرده است.

کرمی یکی دیگر از نتایج الکترونیکی شدن نحوه توزیع بار در جاده‌ها را شفاف‌سازی هزینه‌های جانبی شامل دستمزد رانندگان، کمیسیون شرکت‌های حمل‌و‌نقلی و دیگر هزینه‌های خدماتی دانست و گفت: با توجه به وجود فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری در این خصوص به نظر می‌رسد تعدد سامانه‌های الکترونیکی به رقابت میان توزیع کنندگان کالا دامن نزند. در حال حاضر شفاف نبودن یا غیرواقعی بودن ارکان بارنامه‌های سنتی هزاران میلیارد تومان بر صنعت حمل‌ونقل تحمیل کرده است.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند