موضوعات داغ:

راه‌اندازی سامانه کالاهای ملوانی و ته‌لنجی در گمرکات خوزستان

راه‌اندازی سامانه کالاهای ملوانی و ته‌لنجی در گمرکات خوزستان

گمرک ایران در ادامه توسعه سامانه‌های الکترونیکی و مبارزه با قاچاق کالا سامانه ملوانی و ته‌لنجی را در گمرکات خوزستان راه‌اندازی می‌کند.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دولت در جهت مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصمیم گرفته تا ورود کالاهای ته‌لنجی و ملوانی را  به کمک سامانه‌های الکترونیکی گمرک ساماندهی کند و مصوبه اجرایی شدن آن نیز جهت اجرا ابلاغ شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این جلسه علی معقولی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک با اشاره به اینکه باید تمامی کالاهای وارداتی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز زیر چتر گمرک قرار گیرد بر ضرورت ساماندهی کالاهای ملوانی و ته‌لنجی به کمک سامانه جامع گمرکی تاکید کرد.

وی در این رابطه گفت: خوشبختانه با اجرایی شدن سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بزرگترین تحول گمرکی کشور با موفقیت اجرایی شد و امروز ما شاهد ساماندهی کالاهای وارداتی از طریق گمرکات به کمک سامانه جامع گمرکی هستیم.

معقولی افزود: تمامی اطلاعات کالاهای وارداتی به تفکیک جزئیات در این سامانه ثبت و کنترل می‌شود و در هر لحظه و زمانی از هر مکان قابل رهگیری است.

مدیر کل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران نیز در این جلسه از برنامه گمرک برای توسعه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرآمرزی خبر داد.

فیروزه خیالی که در مراسم معرفی سامانه ملوانی و ته‌لنجی در آبادان سخن می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: سامانه جامع گمرکی با تحت پوشش قرار دادن کالاهای ملوانی و ته‌لنجی توسعه می‌یابد.

خیالی در ادامه به بررسی مزایای پیاده‌سازی سامانه جامع گمرکی در گمرک پرداخت و اظهار داشت: در روش‌های سنتی و پیش از الکترونیکی شدن گمرک ذی نفعان باید با مراجعه حضوری به گمرک محل ترخیص، پیش نویس اظهارنامه‌هایشان را به صورت کاغذی ارائه می‌کردند.

وی ادامه داد: به دلیل محلی بودن گمرکات و نبودن سیستم متمرکز اطلاعات می‌بایست توسط اپراتور ثبت می‌شد و برای ارباب رجوع بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر بود.

خیالی گفت: اما در حال حاضر محدودیتی وجود ندارد و مراجعه‌کنندگان در هر لحظه‌ای از شبانه روز در زمان کوتاهی می‌توانند، از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی اظهار خود را تنظیم و برای انجام مراحل و تشریفات گمرکی، آن را به گمرک محل ارجاع دهند.

منبع: روابط عمومی گمرک ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند