راه‌اندازی چهار سامانه برای مقابله با فساد اداری

راه‌اندازی چهار سامانه برای مقابله با فساد اداری

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی چهار سامانه جدید برای مقابله با کاهش فساد اداری خبر داد.

حسین میر شجاعیان معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، درباره اثر سامانه‌های جدید وزارت اقتصاد در امر کاهش روال اداری، اظهار کرد: وزارت اقتصاد چهار سامانه با نام‌های سام، دادور، نما و یاور را برای بهبود فضای کسب‌و‌کار تدوین کرده است که در اقتصاد کلان، اثری مستقیم و غیر مستقیم مثبت بسیاری دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی بیان کرد: در مرکز الکترونیکی وزارت اقتصاد چهار بخش اعم از سام در امور ساماندهی مجوزها، دادور در امور شکایات، یاور مربوط به میز خدمات و نما که نقشه ملی استعلامات و وضعیت شناسه‌ها را برعهده دارند، فعال هستند.

میرشجاعیان اضافه کرد: راه اندازی این سامانه‌ها موجب یکپارچه سازی صدور مجوزها و تسهیل امر اشتغال و کسب و کار می‌شود. در چهار سامانه تدوین شده تمام دستگاه‌ها به یکدیگر متصلند و عملکرد هر نهادی مورد ارزیابی و مواخذه قرار می‌گیرد.

وی معتقد است، اکنون دستگاه‌ها به طور جداگانه به امر مجوز دهی می‌پردازند از اینرو ارباب رجوع در مسیر اخذ مجوز و گواهی دچار آسیب و فرسودگی می‌شود، بنابراین با راه اندازی این سامانه‌ها نظارتی بر نحوه همکاری‌ها نهادها ایجاد می‌شود و دادخواهی شهروندان در کمترین زمان ممکن به نتیجه می‌رسد.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: با راه‌اندازی این سامانه‌ها حقوق شهروندی در عمل به خوبی نمایان می‌شود، البته این سامانه‌ها جایگزین هیچ دستگاه دولتی نمی‌شوند و طبق روال هر دستگاهی به طور تخصصی به وظایف خود می‌پردازد. در نهایت از مراحل اداری کاسته شده و خواسته‌های دستگاه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.

میرشجاعیان بیان کرد: حدود ۱۵ استانداری از جمله آذربایجان شرقی، گیلان، سمنان و.. کارتابل‌های مخصوص سامانه‌های مذکور را دریافت کرده‌اند و آموزش‌های لازم به مجریان این سامانه داده شده است.

وی تصریح کرد: استانداری‌ها وظیفه نظارت بر مجموعه سامانه‌ها را به عهده دارند. هر فرد به طور مجزا می‌تواند از این امکان استفاده کند.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از ثبت نخستین شکایت واقعی در سامانه دادور از استان آذربایجان شرقی خبر داد.

میرشجاعیان تاکید کرد: نگهداری این سامانه‌ها برای استانداری و استفاده افراد از کارتابل مخصوص به آن هیچ هزینه‌ای ندارد، مگر اینکه در نثر صریح مقررات و بر پایه مصوبه‌های قانونی در فرآیند مجوزها نیاز به پرداخت وجهی باشد.

وی تشریح کرد: وظیفه استانداری‌ها در این امر مربوط به راهبری پروژه‌هاست؛ به عبارت دیگر استانداری دستگاه‌ها را مجاب به استفاده از این نرم افزارها می‌کنند.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وجود ۲ سازوکار همزمان سنتی و الکترونیکی در امور اداری اختلالی را به وجود نمی‌آورد؟ گفت: با اینکه این سامانه‌ها رونمایی شده است اما اکنون به دلیل اینکه تمام استعلامات کشور الکترونیکی نیست از فرآیندهای سنتی بهره می‌جویم.

مطابق دیدگاه ستاد فرماندهی به ازای هر سرویس نوینی که به شیوه الکترونیکی ارائه می‌شود فرآیندهای سنتی پیشین و مدارک مربوط به آن از چرخه اداری حذف می‌شود و در آینده‌ای نزدیک تمام این فرآیندها به شکل الکترونیکی‌ انجام می‌شود.

میرشجاعیان افزود: سرویس‌دهی کشف فساد حساب مالیاتی در الویت برنامه‌های الکترونیکی قرار دارد. در سامانه‌های الکترونیکی فرد شاکی دادخواهی و یا تقاضای خود را در داخل نرم‌افزار به ثبت می‌رساند و از همان طریق جواب دستگاه مرجع را دریافت می‌کند.

وی تصریح کرد: مجوزهای زیادی همچون صدور کارت بازرگانی، تسهیلات بانکی و… در کشور صادر می‌شوند که پیش نیاز بسیاری از آن‌ها مربوط به مفاسد مالیاتی است. بنابراین الکترونیکی کردن این اهم در الویت برنامه‌های وزادت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته است.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ابراز کرد: خدماتی که بیشترین ارباب رجوع را دارد از دستگاه‌ها پرسیده می‌شود و در الویت الکترونیکی شدن قرار می‌گیرد.

با الکترونیکی شدن هر سرویس خدمات‌دهی، مدارک و فرآیندهای کاغذی حذف می‌شود و در نتیجه علاوه بر اینکه مجموعه اداری احساس سبکی می‌کند، امکان فساد و تبانی هم تا حد زیادی از روال اداری برچیده می‌شود.

میرشجاعیان ادامه داد: میان سه نرم افزار یاد شده، دادور صدر نشین رونمایی‌ها قرار گرفت و اکنون افراد به طور واقعی می‌توانند گله‌مندی‌های خود را در سه مرحله اعم از بالاترین مقام دستگاه اجرایی، استانداری و شورای رقابت به ثبت برسانند.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: سامانه سام در چند ماه آینده رونمایی می‌شود و پس از اینکه تمامی سامانه‌ها فعال شد، دستگاه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند