راه‌اندازی ۲۴ هزار تخت بیمارستانی در استان‌ها

راه‌اندازی ۲۴ هزار تخت بیمارستانی در استان‌ها

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: راه‌اندازی ۲۴ هزار تخت بیمارستانی در استان‌های مختلف کشور یکی از دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت است.

سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در آیین افتتاح بیمارستان ۱۷۲ تخت‌خوابی شهدا قم، افزود: قبل از دولت یازدهم،۸۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور فعال بود و اجرای طرح تحول نظام سلامت توانست تخت‌های بیمارستانی را به میزان چشمگیری افزایش دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح تحول نظام سلامت کشور در راستای سیاست‌های کلی نظام و تاکید جدی رهبر معظم انقلاب به مقوله سلامت جامعه و افزایش شاخص‌های سلامت و بهداشت مردم در بخش‌های مختلف از ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۳ از سوی دولت یازدهم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجرا درآمد.

رئیس‌جمهوری از اجرای طرح تحول نظام سلامت حمایت کرد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از حوزه سلامت و اجرای این طرح به میزان زیادی دفاع نمودند و مصوبه‌های خوبی در این زمینه تصویب شد.

در راستای اجرای طرح تحول سلامت، بالغ بر سه هزار مترمربع از فضای درمانی کشور نوسازی و اورژانس هوایی راه اندازی شد و بودجه حوزه بهداشتی و درمانی نیز ۲ برابر افزایش یافت که همه این خدمات مرهون توجه دولت و حمایت مجلس بود.

باید حمایت‌های لازم از عرصه بهداشتی و درمانی صورت گیرد، چراکه همه قشرهای مردم به این خدمات نیاز دارند و وزارت بهداشت نیز بتواند کارهایی که در این دوره شروع کرده را با موفقیت به پایان برساند.

وی با بیان این که ایران بین کشورهای دنیا در حوزه اختصاص بودجه به حوزه سلامت بعد از رتبه ۸۰ قرار دارد، خاطرنشان کرد: این مساله نشان می‌دهد در حوزه سلامت زیاد هزینه نمی‌کنیم، البته می‌توانیم و باید بهره برداری بیشتر و بهتر داشته باشیم.

وی در ادامه به وضعیت بهداشت و درمان استان قم اشاره و بیان کرد: شاید تصور همه مردم ایران این است که حتماً در قم که کانون انقلاب اسلامی بوده و پایگاه اهل بیت (س) و حوزه علمیه است و با وجود مضجع منور حضرت معصومه (س)، مردم این شهر در حوزه‌های مختلف بهره مندتر از شهرهای دیگر می‌باشند.

وزیر بهداشت با ابراز تأسف از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در قم، افزود: به عنوان مثال منطقه نیروگاه این شهر با ۴۵۰ هزار تن جمعیت و با وجود گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، تاکنون یک تخت بیمارستانی نیز نداشته است.

بر اساس آمار میانگین کشوری به ازای هر یک هزار تن در مناطق محروم کشور، ۱٫۶ تخت باید دایر باشد که در این صورت، منطقه نیروگاه قم باید دارای ۷۵۰ تخت بیمارستانی باشد.

البته تاکنون به تعداد تخت‌های بیمارستانی که قبل از انقلاب در این شهر دایر بوده، بعد از انقلاب نیز تخت بیمارستانی دایر کرده‌ایم اما کافی نیست.

وی با تاکید بر این که باید هر سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخت به تخت‌های بیمارستانی قم اضافه شود، افزود: به زودی بیمارستان امیرالمومنین (ع) نیز با ۲۲۰ تخت به بهره برداری می‌رسد.

بیمارستان امیرالمومنین (ع) دارای ۲۲۰ تخت بوده که در هفت طبقه و در محوطه بیمارستان شهید بهشتی قم در حال احداث است.

بیمارستان یک هزار تختخوابی نیز از سوی رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی با جدیت در حال پیگیری است و در حال حاضر پیشرفت معقولی دارد.

این مرکز درمانی در تراز بین‌الملی است، مشاوران و ناظران خارجی در این طرح شرکت دارند تا بیمارستانی درشان مردم شهر قم راه اندازی شود.

بیمارستان یک هزار تختخوابی خاتم از مصوبه‌های دولت تدبیر و امید در قم است که در دهه فجر سال ۹۴ کلنگ زنی شد؛ قرار است این بیمارستان در هفت طبقه و با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هزار مترمربع، در شهرک سلامت خاتم احداث شود.

وی با اشاره به احداث بیمارستان ۱۷۲ تختخوابی شهدا قم، گفت: در یک سال اول این مرکز درمانی نیاز به توجه ویژه دارد و وزارت بهداشت نیز موظف است هر کمکی که لازم است در این راستا انجام دهد.

قاضی زاده هاشمی با تشکر از حمایت و راهنمایی مراجع تقلید در طول پنج سال گذشته، ابراز امیدواری کرد که قم از حداقل‌های امکانات در سطح کشوری بهره مند شود و تلاش می‌کنیم در حوزه سلامت نیز بیش از حداقل‌ها را تامین کنیم.

در پایان این آیین، لوح سپاسی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای قدردانی از خدمات و اهتمام ویژه ابوالفضل ایرانی‌خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، در عرصه بهداشت و درمان به وی اهدا شد.

بیمارستان ۱۷۲ تختخوابی شهدا قم با ۱۶ هزار مترمربع زیربنا و اعتباری بالغ بر ۷۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید؛ این مرکز درمانی دارای بخش‌های مختلف تخصصی و فوق تخصصی از جمله جراحی، داخلی، زنان و کودکان است.

در این آیین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سید مهدی صادقی استاندار قم، احمد امیرآبادی و حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور نمایندگان قم در مجلس و مدیران استانی حضور داشتند.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند