راه‌هایی ساده برای چاق نشدن و حفظ سلامتی

راه‌هایی ساده برای چاق نشدن و حفظ سلامتی

براساس مطالعه‌ محققان دانشگاه کیوشو در فوکوکای ژاپن، کاهش سرعت غذا خوردن، کم‌کردن زمان میان‌وعده‌های بعد از شام و نخوردن غذا دو ساعت قبل از خواب، همگی از چاقی جلوگیری کرده و خطرات ناشی از چاقی برای سلامتی را کاهش می‌دهند.

«یامی هارست» و «هاروشیا»، دانشمندان دانشگاه کیوشو، یافته‌های خود را براساس داده‌های بیمه‌ سلامت مربوط به ۵۹،۷۱۷ نفر فرد مبتلا به دیابت در ژاپن انجام دادند، کسانی که به‌طور منظم چک‌آپ می‌شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محققان گفتند: «داده‌های بیماران از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ با استفاده از داده‌های مربوط به حق بیمه‌های موجود و داده‌های مربوط به چک‌آپ پزشکی تولید شدند.

شرکت‌کنندگان در مطالعه‌، شامل زنان و مردان ژاپنی بودند که در شرکت‌های بیمه‌ سلامت ثبت‌نام کرده و در حین مطالعه، دیابت نوع ۲ در آن‌ها تشخیص داده شد.»

آن‌ها ادامه دادند: شاخص توده‌ بدن «BMI» اندازه‌گیری شد و چاقی به‌صورت BMI برابر با ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع یا بیشتر تعریف شد. اطلاعات مربوط به عادات سبک زندگی از پاسخ‌های شرکت‌کنندگان به سوالاتی که در حین چک‌آپ پزشکی پرسیده می‌شد، به‌دست آمد.

مهمترین عادت، سرعت غذا خوردن بود که در سه سطح سریع، عادی و آهسته دسته‌بندی شد.

عادات دیگر عبارت بودند از خوردن شام ظرف دو ساعت قبل از خواب، خوردن میان وعده بعد از شام، نخوردن صبحانه، فراوانی مصرف الکل، خواب کافی و مصرف تنباکو.

بیش از یک‌سوم از شرکت‌کنندگان ظرف ۶ سال یک‌بار چک‌آپ شده بودند، در حالی‌که زیر یک‌سوم دوبار چک‌آپ شده بودند. د

ر زمان شروع مطالعه، ۲۲،۰۷۰ نفر سرعت غذا خوردن‌شان را کاهش دادند؛ ۳۳،۴۵۵ نفر با سرعت عادی غذا خوردند و ۴،۱۹۲ نفر در هر لقمه‌ غذا مکث می‌کردند.

کسانی که به آهستگی غذا خوردند، سالم‌تر از بقیه بودند و سبک غذایی سالم‌تری داشتند.

تقریبا نیمی از کل نمونه، یعنی زیر ۵۲درصد سرعت غذا خوردن‌شان را ظرف ۶ سال تغییر دادند. تمام ابعاد عادات خوردن و خوابیدن و همچنین مصرف الکل مطالعه شدند و چاقی قبلی به‌طور معناداری با چاقی در ارتباط بود.

پس از توضیح عوامل تاثیرگذار، نتایج نشان داد کسانی که غذای‌شان را با سرعت عادی می‌خوردند، در مقایسه با کسانی که غذا را نجویده، قورت می‌دادند، حدود ۲۹درصد کمتر دچار چاقی شدند؛ این میزان در کسانی که با سرعت آهسته غذا می‌خوردند، به ۴۲درصد رسید و اگرچه کاهش مطلق دور کمر به‌عنوان نشانگری از افزایش وزن مضر کم بود، برای کسانی که با سرعت آهسته یا عادی غذا می‌خوردند، بیشتر بود.

غذا خوردن بعد از شام و غذا خوردن ظرف ۲ ساعت قبل از خواب سه‌بار در هفته یا بیشتر با تغییراتی در BMI همراه بود. اما نخوردن صبحانه تاثیری نداشت. این مطالعه روز ۱۲ فوریه‌ی سال ۲۰۱۸ در مجله‌ BMJ Open منتشر شد.

 

منبع: مجله علمی ایلیاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند