ردپای خشکبار وارداتی در ویترین مغازه‌ها

ردپای خشکبار وارداتی در ویترین مغازه‌ها

به‌رغم ممنوعیت واردات اقلام خشکبار، به‌تازگی سرو‌کله میوه های خشک وارداتی با قیمت‌های گزاف در مغازه‌ها پیدا شده است.

صنعت خشکبار ایران به سبب دارا بودن محصولاتی نظیر پسته، گردو، فندق و بادام جز تولیدکنندگان برتر در بازارهای جهانی به شمار می‌رود به همین خاطر واردات انواع اقلام آجیل و خشکبار به سبب این موضوع ممنوع اعلام شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با اینکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بارها اعلام کرده‌اند که واردات انواع میوه و محصولات باغی به جز 4 قلم گرمسیری آناناس، انبه، موز و نارگیل ممنوع است اما سالهاست شاهد عرضه انواع اقلام آجیل و خشکبار وارداتی هستیم و به تازگی سر و کله میوه‌های خشک وارداتی با قیمت‌های گزاف در مغازه‌ها پیدا شده است. این امر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان داخلی بوجود آورده است چرا که با وجود شرایط اقلیمی و پتانسیل بالای کشور در تولید محصولات باغی، نیازی به واردات نداریم.

با توجه به آنکه میوه‌های خشک وارداتی در بازار آجیل و خشکبار ایران به وفور پیدا می‌شود و روز به روز سهمشان در این بازار رو به افزایش است، مشخص نیست که این میوه‌های خشک وارداتی ممنوع الورود است یا قانونی؟

البته ناگفته نماند که مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید با توجه به ممنوعیت واردات خشکبار، مطمئنا میوه‌های خشک وارداتی موجود در بازار از طریق قاچاق وارد شده است و در مقابل رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار می‌گوید که با توسعه صنایع تبدیلی و کارگاه‌های میوه خشک می‌توان از واردات میوه‌های رنگارنگ وارداتی در بازار آجیل و خشکبار جلوگیری کرد.

آخرین بررسی‌ها از بازار آجیل و خشکبار حاکی از آن است که میوه‌های خشک وارداتی در ویترین برخی مغازه‌ها در کنار میوه‌های خشک داخلی با قیمت‌های گزاف در حال عرضه است که در برخی موارد قیمت آن به دوبرابر مشابه داخلی می‌رسد. طبق گفته مسئولان، میوه‌های خشک وارداتی چیزی جز اسانس، مواد افزودنی، نشاسته و شکر نیستند.

علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با انتقاد از توزیع میوه‌های خشک وارداتی در مغازه‌ها، اظهار کرد: با توجه به تنوع بالای میوه در کشور، نیازی به واردات میوه‌های خشک خارجی نیست.

به گفته وی میوه‌های خشک وارداتی چیزی جز نشاسته، شکر و مواد افزودنی نیست درحالیکه میوه‌های خشک داخلی طبیعی است.

ارزانی ممقانی یکی از راه‌های نجات کشور از عرضه میوه‌های خشک وارداتی را توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی دانست و افزود: با توجه به آنکه روستاها، فاصله زیادی با سردخانه‌های نگه داری میوه دارند، انتظار می‌رود که با اخذ تسهیلات مناسب به منظور ایجاد کارگاه‌های میوه خشک علاوه بر دستیابی به ارزش افزوده بالا از واردات که ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند، جلوگیری کنیم.

به گفته وی ایران جز معدود کشورهایی بوده که در تمامی اقلام خشکبار از رتبه خوبی در تولید برخوردار است درحالیکه حرفی برای گفتن در بازارهای هدف نداریم.

رئیس اتحادیه آجیل وخشکبار با بیان اینکه حجم میوه‌های خشک وارداتی بالا نیست، تصریح کرد: با حمایت و فرهنگ سازی از میوه‌های خشک داخلی، امکان جلوگیری از میوه‌های وارداتی دارای مواد افزودنی در کشور وجود دارد چرا که خشکبار ایران در دنیا به سبب طعم و مزه منحصر به فردش، بی نظیر است.

 

منبع: باشگته خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند