کد خبر: 189323

رسوایی بزرگ خودروهای دیزلی پیشِ‌روی فورد

طبق یک دادخواست حقوقی، شرکت خودروسازی فورد آمریکا با همکاری بوش آلمان به فریبکاری و دستکاری در نرم‌افزار مدیریت میزان انتشار آلاینده‌ها در خودروهای دیزلی متهم شده است.

فورد+تجارت نیوز
سرویس بازار -

برخی از رانندگان و صاحبان خودروهای دیزلی ساخت شرکت خودروسازی فورد به یک شرکت حقوقی در ایالات متحده آمریکا گزارش آلودگی خودروهایشان را داده‌اند و پس از بررسی‌های انجام شده این شرکت حقوقی، فورد را به دستکاری، فریبکاری و تقلب در نرم افزار مدیریت میزان انتشار آلاینده‌ها در کامیون‌های دیزلی تولید شده این شرکت متهم کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این شرکت حقوقی با تنظیم یک دادخواست در روز چهارشنبه مدعی شده است که خودروهای دیزلی و وانت پیکاپ‌های سوپر دیوتی ساخت شرکت فورد مدل‌های F-۲۵۰ و F-۳۵۰ بوسیله نصب یک نرم‌افزار، میزان انتشار آلودگی واقعی از این خودروها را کمتر از حد واقعی نشان می‌داده است.

در این دادخواست که در دادگاه منطقه شرقی ایالت میشیگان ایالات متحده آمریکا تنظیم شده است، نام تامین کننده آلمانی «بوش» نیز به چشم می‌خورد.

به نظر می‌رسد که شرکت خودروسازی فورد که رهبری و پیشگامی صنعت خودروسازی آمریکا و جهان را بر عهده دارد، با همکاری شرکت بوش آلمان با دستکاری در نرم‌افزار مدیریت میزان آلایندگی، میزان واقعی آلودگی حاصل از این خودروهای دیزلی در حالت رانندگی نرمال را بسیار کمتر از حد واقعی، گزارش می‌داده است.

در صورت اثبات این ادعا، شرکت خودروسازی فورد آمریکا نیز به دلیل زیر پا گذاشتن قانون فدرال و تقلب و فریب‌کاری به سرنوشت خودروسازی فولکس واگن دچار خواهد شد.

در سال ۲۰۱۵ میلادی (نزدیک به دو سال پیش) رسوایی پرونده خودروهای آلاینده فولکس واگن آلمان برای نخستین بار در آمریکا افشا شد چرا که پس از آزمایش‌های صورت گرفته مشخص شد نرم افزار مدیریت میزان آلایندگی موتور خودروهای دیزلی این شرکت در آمریکا دستکاری شده بود.

فولکس واگن پس از اعتراف به تقلب، به پرداخت ۴.۳ میلیارد دلار جریمه محکوم شد و هنوز هم با مشکلات حقوقی در آلمان، آمریکا و سراسر جهان مواجه است.

این شرکت ۲۲ میلیارد یورو را برای پرداخت خسارات حاصل اختصاص داده است و همچنان هم به ایجاد آلودگی در محیط‌زیست در جهان متهم است.

این در حالیست که شرکت فورد در بیانیه‌ای بلافاصله پس از انتشار این ادعا اعلام کرد که تمامی خودروهای دیزلی تولیدی فورد از قوانین تعیین شده توسط آژانس حفاظت محیط‌زیست و همچنین مقررات منابع هوایی و انتشار آلاینده های کالیفرنیا تبعیت می‌کند.

این خودروساز آمریکایی با «بی‌اساس» خواندن این ادعاها در بیانیه خود تاکید کرده است که در هیچ یک از خودروهای دیزلی تولید شده فورد دستکاری و تقلب رخ نداده است و ما برای اثبات سخنان خود علیه این ادعاهای بی‌اساس از خود دفاع خواهیم کرد.

 

منبع: رویترز

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.03)
1345.7
0.4
مثقال طلا (%0)
736700
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.