هر یک روز رسوب چقدر به قیمت کالاها اضافه می‌کند؟

هر یک روز رسوب چقدر به قیمت کالاها اضافه می‌کند؟

رئیس کل گمرک گفت: هر یک روز رسوب کالا در گمرکات، یک درصد به قیمت کالا اضافه می‌کند که این امر موجب ضرر بخش تولید کشور می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک کشور در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: در حال حاضر حدود ۸ میلیون تن کالا در گمرکات کشور رسوب کرده است که بیش از ۴.۵ میلیون تن از آن‌ها کالا‌های اساسی هستند.

او افزود: این حجم از کالا توسط ۹۰ هزار تریلیون کانتینر در گمرکات رسوب کرده که این موضوع برای اقتصاد کشور به خصوص بخش تولید نگران کننده است.

رئیس کل گمرک کشور بیان کرد: پیش از تحریم‌ها میانگین مدت رسوب کالا در گمرکات کشور از زمان واردات تا ترخیص ۲۰ روز بود، اما امروز به ۵۰ روز رسیده است.

میراشرفی ادامه داد: یک عرف جهانی در خصوص رسوب کالا وجود دارد؛ بر این اساس که با توجه به هزینه‌های نگه داری کالا در گمرک، هر یک روز رسوب کالا در گمرک هر کشوری، یک درصد به قیمت آن اضافه می‌کند.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه ۸۰ درصد کالا‌های موجود در گمرکات ایران مواد اولیه هستند، با توجه به اصل یک روز مساوی با یک درصد افزایش قیمت، بیشترین ضرر را در این خصوص بخش تولید و در ادامه مصرف کننده می‌بینند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند