کد خبر: 197723

رسیدگی مجتمع قضایی ویژه جرایم رایانه‌ای به امور استارت‌آپ‌ها

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره موانع حقوقی بر سر راه استارتاپ‌ها گفت: ما مجتمع ویژه ای برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای داریم و در آنجا پرونده‌های این‌چنینی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

شهریاری+تجارت نیوز
سرویس کسب‌وکار -

حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست نخبگانی فناوری اطلاعات در قوه قضاییه با بیان این مطلب، اضافه کرد: هر استارتاپی باید قوانین کشور را رعایت کند. در صورت عدم رعایت قوانین در این مجتمع به پرونده‌اش رسیدگی می‌شود و در این مجتمع قضات با مفاهیم فناوری اطلاعات آشنایی دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شهریاری گفت: البته قوانین ما با حرکت کندی جلو می‌رود و نباید توقع داشت احکام صادره صددرصد مورد قبول استارت‌آپ‌ها باشد. استارت‌آپ‌ها باید توقعات‌شان را در اختیار ما قرار دهند و خودشان با تشکیل انجمن‌هایی پیشنهادهای مدونی را در اختیار ما بگذارند تا ما در مسیر تسریع قوانین حرکت کنیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: ما وعده نمی‌دهیم اما تلاش می‌کنیم تا مشکلات آنها حل شود.

وی ادامه داد: قوه قضاییه معاونتی به نام معاونت حقوقی دارد که مسئولیت تدوین لوایح را بر عهده دارد. حالا بدوا باید مشکلات به ما ارایه شود و در کنار آن پیشنهادها هم داده شود تا ما برای حل آن‌ها تلاش کنیم.

شهریاری در پاسخ به این سوال که ناجا هم یک اطلس جرم دارد و آیا با شما موازی کاری می‌شود یا خیر، گفت: پلیس اطلاعاتش مربوط به حوزه کاری خودش است و ما هم حوزه کاری خودمان را داریم.

وی افزود: حوزه کاری ما پرونده‌هایی است که تشکیل می‌شود و موجب صدور حکم می‌شود و جغرافیای احکام در دست قوه قضاییه است.

شهریاری گفت: ناجا ضابط قوه قضاییه است و بعضا موارد اتهامی را تا بخشی می‌دانند و به مواردی که به صدور حکم منجر شده است دسترسی ندارند. می‌شود گفت جرایم مشهود را در اختیار دارند و الا از احکام حقوقی اصلا اطلاع ندارند.

وی درباره موضوع حریم خصوصی و تدوین لوایح مربوط به آن گفت: تعریف موضوع حریم خصوصی در جاهای مختلف دنیا با مشکل مواجه است.

شهریاری افزود: برای مثال ماشین حریم خصوصی نیست، البته به معنای آن هم نیست که اگر حریم خصوصی بود نمی‌توان به آن ورود کرد.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.