مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای آموزش و پرورش:

رشته‌های بانکداری وگردشگری به رشته‌های فنی و حرفه‌ای اضافه می‌شود

مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش گفت: رشته‌های گردشگری، بیمه و بانک داری و مکانیک صنایع سه رشته‌ای هستند که در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شده و ما مکلف به راه‌اندازی آنها هستیم.

سید محسن حسینی‌مقدم خبر از برپایی جشنواره هنرهای تجسمی دانش آموزان فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش از امروز در استان چهار محال و بختیاری داد و گفت: در این جشنواره ۹۳۰۰ اثر و دانش‌آموز شرکت کرده‌اند که ۱۷۰ اثر به مرحله نهایی رسیده است. روز سه‌شنبه این شرکت کنندگان راستی آزمایی می‌شوند که داوران ببینند آثار توسط خود آنها خلق شده است یا نه و هر بخش نیز سه داور و یک ناظر دارد. روز ۹ مرداد نیز تقدیر از این دانش‌آموزان را خواهیم داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز،حسینی‌مقدم در ادامه با اشاره به تصویب شدن سه رشته جدید فنی‎وحرفه‌ای در شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: رشته‌های گردشگری، بیمه و بانک‌داری و مکانیک صنایع سه رشته‌ای هستند که در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شده و ما مکلف به راه‌اندازی آنها هستیم که البته از سال تحصیلی ۹۸-۹۹ این رشته‌ها به ۴۱ رشته فعلی فنی‌وحرفه‌ای اضافه می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی‌وحرفه‌ای آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره این موضوع که چرا در این سال‌ها به تعداد هنرستان‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای افزوده نشده است، اظهار کرد: ما با توجه به اضافه شدن پایه ۱۲ به هنرستان‌ها و سه ساله شدن این دوره، امسال ۳۵۰ هزار نفر در فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش رشد دانش آموزی داریم. اما از نظر اضافه شدن ساختمان جدید هنرستان باید بگویم که متولی ساخت مدرسه به طور کلی سازمان نوسازی است و چون هنرستان‌ها باید کارگاه داشته باشند، نوسازی استان‌ها به سمت ساخت هنرستان کمتر می‌روند.

وی ادامه داد: آنها یک مدرسه ۴ کلاسه و ۶ کلاسه بسازند از نظر آماری یک مدرسه ساخته‌اند اما تجهیز کارگاه یک هنرستان اندازه ساخت یک ۴ مدرسه هزینه دارد. ما در سال‌های اخیر چون مشکل اضافه شدن سرانه دانش آموز در این شاخه‌ها را می‌دانستیم از سازمان نوسازی خواستیم تا ساخت مدرسه را از متوسطه اول به سمت هنرستان بیاورند. حتی خیرین ورود کرده‌اند برای تجهیز هنرستان ها. تغییر کاربری از دبیرستان به هنرستان هم داشته‌ایم.

حسینی‌مقدم در پاسخ به پرسش دیگری درباره عدم افزایش هنرستان‌ها در شاخه‌های هنری و همچنین در دسترس نبودن این امکان برای دانش آموزان تمام استان‌ها بیان کرد: متولی رشته‌های هنری را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته‌ایم و اگر استانی بخواهد هنرستان در شاخه‌های هنری تاسیس کند باید مجوزش را از ارشاد بگیرد. چون ارشاد می‌گوید ما می‌خواهیم هنرمند تربیت کنیم. الان ۳۵ هنرستان وابسته به ارشاد فعال هستند که متاسفانه در همه استان‌ها این هنرستان‌ها را نداریم. نیرو و فضا را ارشاد تامین می‌کند و ما دبیر در دروس عمومی و نهایتا مدیر به آنها معرفی می‌کنیم. امسال به ارشاد اعلام کردیم که فضا را هم حاضریم در اختیار آنها بگذاریم.

وی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هنرستان ها بودجه مستقل دارد ولی شاید در این سال ها از این بودجه جاهای دیگر هم هزینه کرده باشد. برخی از رشته ها مانند گرافیک و نقاشی و یا عکاسی را ما در هنرستان‌های عادی خودمان داریم. در جشنواره پیش رو هم بیشترین شرکت کنندگان ما در رشته طراحی دوخت و عکاسی هستند.

مدیرکل دفتر فنی‌وحرفه‌ای آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به موضوع «سمپاد مهارتی» که قرار است به زودی کلید بخورد، گفت: برخی از رشته های فنی و حرفه ای قرار است در مدارس سمپاد ایجاد شوند. دانش آموزان سمپادی که به پایه دهم می رسند ممکن است یک رشته مهارتی را انتخاب کنند و این پیشنهاد مرکز استعدادهای درخشان بود که در این مدارس رشته‌های فمی اضافه شود. چون عموم این دانش آموزان حاضر به انتخاب رشته فنی‌وحرفه‌ای به این شرط هستند که از مدرسه سمپاد خارج نشوند.

وی بیان کرد: هنوز فرهنگی جامعه ما با استعدادهای دانش آموزان همخوانی صد در صدی ندارد. دانش‌آموز به این نتیجه می‌رسد که می خواهد یک رشته فنی بخواند یا مثلا در رشته گرافیک تحصیل کند اما خانواده ها حاضر نیستند بچه هایشان را از مدارس سمپاد خارج کنند. الان یکی از مدارس علامه حلی به ما تقاضا داده دو رشته الکترونیک و کامپیوتر را در این مدرسه راه‌اندازی کنیم و حتی اعلام کرده بعد از سه سال تضمین شغل آنها را هم می‌دهد.

حسینی‌مقدم در پایان تصریح کرد: به نظرم باید روی فرهنگ پذیرش جامعه برای رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش کار ویژه شود و همه نخواهند فرزندانشان بر خلاف استعدادشان دکتر و مهندس شوند.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند