رشد بیش از ۵۰ درصدی اجاره مسکن در دی ۱۴۰۰

رشد بیش از ۵۰ درصدی اجاره مسکن در دی ۱۴۰۰

بانک مرکزی از رشد اجاره مسکن در دی ۱۴۰۰ خبر داده. بر اساس آخرین گزارش این نهاد رسمی از تحولات مسکن، نرخ کرایه در تهران و کل مناطق شهری بیش از ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن، بیانگر رشد اجاره مسکن در دی ۱۴۰۰ است. بررسی شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و کل مناطق شهری در دی ماه سال ۱۴۰۰، نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۵۰٫۷ و ۵۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

 

رشد جاره مسکن دی ۱۴۰۰

قیمت جدید مسکن در تهران

گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه سال ۱۴۰۰ از سوی بانک مرکزی منتشر شد.

طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، در دی ماه، متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در تهران به ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۱ درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

همچنین قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران در دی ماه ۱۴۰۰ نسبت به دی سال ۹۹ حدود ۲۰٫۳ درصد افزایش داشته است که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه دی ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۹۸٫۳ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

رشد ۳ برابری معاملات مسکن

در دی‌ ماه سال ۱۴۰۰، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۹٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵ درصد و ۱۷۹ رصد افزایش را نشان می‌دهد.

نکته مهمی که درباره آمار معاملات مسکن وجود دارد این است که معاملات مسکن در تهران در دو ماه آذر و دی ماه رونق گرفته است. به گونه‌ای که معاملات مسکن در آذرماه ۲۸۲ درصد و در دی ماه ۱۷۹ درصد بیشتر شده است.

این در حالی است که در ماه‌های قبل تعداد معاملات مسکن در تهران نه تنها بیشتر نشده بود که کاهش هم داشت. به عبارتی می‌توان گفت قفل معاملات مسکن در دو ماه گذشته باز شده و معاملات مسکن رونق گرفته است.

مطالعه متن کامل گزارش قیمت جدید مسکن در تهران پیشنهاد می‌شود.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند