رشد اقتصادی چین آهسته می‌شود

رشد اقتصادی چین آهسته می‌شود

مرکز آمار دولت چین پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ به ۶.۷ درصد می‌رسد که اندکی کمتر از سه ماهه پیش از آن خواهد بود.

این رشد پیش‌بینی شده در صورت تحقق، اندکی پایین‌تر از رشد ۶.۸ درصدی سه ماهه نخست سال خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار یک اندیشکده مرتبط به کمیسیون توسعه و اصلاحات اقتصادی چین است که بالاترین مرجع برنامه‌ریزی اقتصادی در این کشور به شمار می‌رود.

همان‌طور که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند، طبق آمار جدید، فعالیت اقتصادی چین در آوریل به دنبال مقابله دولت با روش‌های پر ریسک تامین مالی کندتر شده است.

رشد بخش خرده فروشی و سرمایه‌گذاری‌های ثابت نیز برای نخستین بار در شش ماه اخیر به دلیل افزایش نرخ اوراق رهنی کاهش داشته است.

با وجود عملکرد اقتصادی فراتر از پیش‌بینی سه ماهه نخست سال، اقتصاددانان انتظار دارند به فرض به وجود نیامدن شوک‌های تجاری، نرخ رشد اقتصاد چین در سال جاری به ۶.۵ درصد کاهش یابد.

این اندیشکده چینی در گزارش خود اعلام کرده است انتظار دارد صادرات دلاری این کشور در سه ماهه دوم سال به نسبت دوره مشابه سال قبل ۸ درصد افزایش یابد و واردات نیز ۱۰ درصد افزایش یابد.

این اندیشکده همچنین تورم مصرف کننده ۲ درصد و تورم تولیدکننده ۳.۸ درصد را پیش‌بینی کرد.

این اندیشکده به دولت پیشنهاد کرده است انعطاف‌پذیری اقتصاد را در سیاست‌گذاری‌های کلان خود در اولویت قرار دهد و به طرز فعالانه‌تری به حل و فصل مناقشات تجاری با آمریکا بپردازد تا از حفظ رشد پایدار و سالم اقتصادی در سطح کلان اطمینان حاصل شود.

 

منبع: رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند