رشد حجم و ارزش صندوق‌های قابل معامله

رشد حجم و ارزش صندوق‌های قابل معامله

بیش از ۲۸ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۴۰ میلیارد ریال متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس دست‌ به‌ دست شد.

نخستین روز کاری این هفته در فرابورس در حالی به پایان رسید که حجم معاملات در بازارهای اول و دوم فرابورس به مرز ۳۰۰ میلیون سهم نزدیک شد که به این ترتیب بیش از نیمی از حجم کل معاملات در این دو بازار رقم خورد.

به گزارش تجارت‌نیوز،بازارهای اول و دوم فرابورس امروز شاهد حجم معاملاتی به میزان ۲۹۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۲۹ میلیارد ریال بود که با جا به‌ جایی بیش از ۱۵۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۹۵ میلیارد ریال در نماد ذوب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی از آن این نماد شد. این میزان جا به‌ جایی سهام در نماد شرکت ذوب‌آهن معادل ۲۸ درصد از حجم کل معاملات را به خود اختصاص داد.

امروز شنبه ۱۶ تیرماه ۹۷ در مجموع بازارهای پایه بیش از ۲۲۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۳۹ میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌ به‌ دست شد که از این میزان بیش از ۸۲ درصد از حجم و بیش از ۸۹ درصد از ارزش معاملات به دادوستدهای انجام شده در تابلو ب تعلق داشت. در این تابلو نماد بیمه سرمد با حجم معاملاتی بیش از ۶۹ میلیون سهم و نماد «کیسون» با ارزش معاملاتی به میزان بیش از ۲۸ میلیارد ریال حداکثر حجم و ارزش معاملاتی را در معاملات بازارهای پایه در روز جاری به خود اختصاص دادند.

بازار ابزارهای نوین مالی

همچنین بیش از ۲۸ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۴۰ میلیارد ریال متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس دست‌ به‌ دست شد که صندوق «اعتماد» با ارزش معاملاتی به میزان ۳۸۳ میلیارد ریال، ۸۷ درصد از ارزش معاملات کل ETF ها را از آن خود کرد.

نگاهی به آمار خرید و فروش صندوق «اعتماد» حاکی از آن است که حقوقی‌ها مشارکت بیش از ۷۸ درصدی در سمت فروش و بیش از ۹۱ درصدی در سمت خرید در این صندوق داشته‌اند. در این میان نکته قابل توجه در معاملات امروز ETF ها آن است که نزدیک به ۱۵ درصد از ارزش کل معاملات به این صندوق‌ها اختصاص یافته و ETF ها در مقایسه با روز معاملاتی پیشین یعنی ۱۳ تیر ماه از رشد ۵۰ درصدی حجم و ۴۱ درصدی ارزش معاملات برخوردار شده‌اند.

اوراق با درآمد ثابت

در تابلو اوراق با درآمد ثابت نیز در روزی که گذشت شاهد معامله یک میلیون و ۸۰۰ هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از ۱ هزار و ۵۸۶ میلیارد و ۷۳۰ میلیون ریال بودیم که«اخزا۶۱۰» با تغییر مالکیت ۲۰۱ هزار ورقه به ارزش بیش از ۱۴۴.۵ میلیارد ریال به لحاظ ثبت بالاترین حجم و ارزش معاملات در این تابلو صدرنشین شد.

نگاهی به آمار معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز بیانگر جا به‌ جایی بیش از ۴۲ هزار ورقه به ارزش نزدیک به ۲۹ میلیارد ریال است که تسه آبان ۹۶ در روزی که بیشترین قیمت در میان تسه‌ها متعلق به تسهیلات مسکن اسفند ۹۶ (۶۹۱ هزار ریال) می‌شد، صدرنشین این تابلو به لحاظ حجم و ارزش معاملاتی شد.

حجم معاملات

در نهایت، امروز حجم معاملات در بازارهای نه‌گانه فرابورس به ۵۲۳ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال رسید و شاخص کل فرابورس که بیش از همه تحت تاثیر اهرم منفی و حدودا ۷.۵ واحدی نماد زاگرس بود، با بیش از ۸ واحد کاهش بالاتر از ارتفاع ۱۲۴۴ واحدی قرار گرفت. نماد «شغدیر» متعلق به پتروشیمی غدیر نیز که هفته گذشته شاهد عرضه اولیه آن در بازار اول فرابورس بودیم امروز در کنار نمادهای «وگردش» و «قچار» با افزایش قیمت ۵ درصدی در میان سه نماد با بیشترین افزایش قیمت قرار گرفت.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند