موضوعات داغ:

رشد ۱۰ برابری بارش‌ها در خرداد ۹۷

رشد ۱۰ برابری بارش‌ها در خرداد ۹۷

رشد ۱۰ برابری بارش در خردادماه که پس از ثبت رکورد کم‌سابقه بارش ۳۸.۶ میلیمتری در اردیبهشت ماه رخ داد نیز نتوانست کسری بارش‌های سال آبی جاری را به طور کامل جبران کند.

از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۹۶) تا ساعت ۱۸:۳۰ روز بیست و هشتم خردادماه میزان بارش‌های کشور به ۱۶۶٫۶ میلیمتر رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، ثبت ۱۶۶٫۶ میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۶٫۱ میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش ۲۶٫۳درصدی بارشها در سال جاری است.

از مجموع ۱۶۶٫۶ میلی‌متر بارش ایران، ۸٫۲ میلی‌متر در ۲۸ روز ابتدایی خردادماه ۹۷ باریده است، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل (اول تا بیست و هشتم خرداد ۹۶) تنها ۰٫۸ میلی‌متر بارش در ایران ثبت شده بود.

این رشد ۱۰ برابری بارش در خردادماه که پس از ثبت رکورد کم سابقه بارش ۳۸٫۶ میلیمتری در اردیبهشت ماه رخ داد نیز نتوانست کسری بارش‌های سال آبی جاری را به طور کامل جبران کند.

همچنین میزان بارش‌های ایران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۲۳۶٫۶ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارش‌های سال جاری، از کاهش ۲۹٫۶درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۷ ــ ۹۶ حکایت دارد.

در این مدت پربارش‌ترین نقطه کشور “رامسر ــ صفارود” در استان مازندران با ثبت ۹۶۱ میلی‌متر بارش و کم‌بارش‌ترین نقطه کشور “هوشک ــ سراوان” در استان سیستان و بلوچستان با ثبت ۳٫۳ میلی‌متر بارش بوده است.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند