رشد ۵۱ درصدی تعداد تعاونی‌ها در سال جاری

رشد ۵۱ درصدی تعداد تعاونی‌ها در سال جاری
تعداد تعاونی‌های ثبت شده در آذرماه سال جاری (۳۵۸ واحد) در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته (۲۳۷ واحد) از افزایشی معادل ۵۱ درصد حکایت دارد.

طی نهمین ماه از سال جاری ۳۵۸ تعاونی در کل کشور با سرمایه اولیه ۷۷ میلیارد ریال به ثبت رسید که از رشد ۵۱ درصدی نسبت به آذر ۹۵ حکایت دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آمار ثبت شده در سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون که جزئیات آماری تعاونی‌ها را ماهیانه اعلام می‌کند، در آذرماه سال جاری تعداد ۳۵۸ تعاونی در کل کشور به ثبت رسیده‌اند.

تعداد کل اعضای تعاونی‌ها ۵ هزار و ۵۹۱ نفر و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده ۶ هزار و ۷۰۹ نفر در نهمین ماه از سال بوده است به‌طوری‌که متوسط تعداد اعضای تعاونی‌ها ۱۶ نفر و متوسط فرصت شغلی ایجاد شده در هر تعاونی ۱۹ نفر است.

بنابر این گزارش، تعاونی‌های ثبت شده در آذرماه با سرمایه اولیه ۷۷ میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز کردند.

بررسی میزان تعاونی ثبت شده در سراسر کشور به تفکیک هر استان نیز نشان می دهد، استان‌های فارس و خراسان رضوی به ترتیب با تعداد ۵۶ و ۵۵ تعاونی بیشترین تعداد تعاونی‌های ثبت شده در این ماه را به خود اختصاص داده اند.

همچنین بیشترین تعداد تعاونی‌های ثبت شده به ترتیب در فعالیت‌های کشاورزی با تعداد ۱۲۰ واحد و صنعت با تعداد ۱۰۴ واحد هستند. تعاونی‌های فعالیت‌های کشاورزی با ۲ هزار و ۹۵ نفر و تعاونی‌های صنعتی با ۱۲۳۶ نفر دارای بیشترین اعضا نسبت به سایر تعاونی‌ها هستند.

در عین حال با توجه به ثبت بیشترین تعاونی در بخش‌های کشاورزی و صنعتی، بیشترین فرصت شغلی نیز مربوط به همین فعالیت‌ها است به‌طوری‌که در تعاونی‌های صنعتی ۱۹۲۸ نفر و در تعاونی‌های کشاورزی ۱۷۷۷ نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

بنا بر این گزارش، مقایسه عملکرد ثبت تعاونی‌ها در آذر نسبت به آبان نشان می‌دهد تعداد تعاونی‌های ثبت شده در آذرماه در مقایسه با آبان ماه سال جاری معادل ۶۷ درصد رشد داشته است به این ترتیب که در بخش تعداد اعضا ۱۳ درصد و در ایجاد فرصت شغلی جدید نیز ۸۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین تعداد تعاونی‌های ثبت شده در آذرماه سال جاری (۳۵۸ واحد) در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته (۲۳۷ واحد) از افزایشی معادل ۵۱ درصد حکایت دارد.

بنا بر این گزارش تعداد اعضای تعاونی‌ها در آذرماه امسال نسبت به آذرماه ۹۵ برای تعداد اعضا معادل ۳۸ درصد کاهش و در ایجاد فرصت شغلی جدید ۷۶ درصد افزایش داشته است.

 

منیع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند