رشد 17 درصدی صادرات میوه‌های خوراکی

رشد 17 درصدی صادرات میوه‌های خوراکی

صادرات میوه‌های خوراکی در شش ماه نخست سال ۹۷ با رشد ۱۷ درصدی به بیش از یک میلیون تن رسید.

صادرات میوه‌های خوراکی در شش ماه نخست سال ۹۷ به بیش از یک میلیون تن رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از گمرک؛ در نیمه نخست سال‌ جاری یک میلیون و ۱۳۸ هزار تن انواع میوه‌های خوراکی، پوست مرکبات یا پوست خربزه به ارزش ۷۴۱ میلیون دلار به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

صادرات کالای مذکور در نیمه نخست سال‌ جاری با افزایش ۱۷ درصدی روبرو بوده است، به طوری که طی مدت مشابه سال گذشته ۹۷۴ هزار تن به ارزش ۶۳۳ میلیون دلار صادر شده بود. لازم به ذکر است که در شش ماهه سال جاری ارزش صادرات غیرنفتی کشورمان به ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار رسیده است.

فرود عسگری، رئیس کل گمرک ایران به تازگی از بسته ضد تحریمی گمرک خبر داد و اعلام کرد: با الکترونیکی شدن مراحل مختلف تشریفات صادرات کالا در گمرک، عملیات صادرات در بستر الکترونیکی و به صورت دوراظهاری انجام می‌گیرد. صادرکننده پس از اظهار کالای خود به صورت الکترونیکی، از گمرک درخواست ارزیابی کالا در محل را می‌کند و بدون مراجعه حضوری، مراحل تشریفات صادرات انجام می‌پذیرد. همچنین در صورت نیاز به مجوزهای موردی مراحل انجام کار از طریق پنجره واحد مجازی انجام می‌شود.

وی افزود: در راستای تسهیل و تسریع صادرات، کنترل‌های گمرکی برای کالاهای سطح یک و دو صرفا در یک مرحله انجام می‌شود و بر همین اساس، در صورتی‌که مسیر اظهارنامه صادراتی کنترل سیستمی سطح یک و دو تعیین شود نیازی به ورود حامل‌ها به داخل گمرک مبدا صادرات برای توزین والصاق پلمپ در گمرک مبدا یا داخلی نیست. و در صورتی‌که مسیر اظهارنامه صادراتی کنترل سیستمی سطح دو تعیین شود در این مسیر در ابتدا بررسی اسنادی اظهارنامه‌های کنترل سطح دو توسط گمرک مبدأ انجام می‌پذیرد . در مسیر کنترلی سطح سه نیز تسهیلات ویژه‌ای به تولیدکنندگان کالاهای صادراتی می‌دهیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند