روند رو به رشد بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

سیر صعودی بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی جریانی است که انگار قابل توقف نیست به طوری که بدهی این بانک‌ها در سه ماهه اول امسال هم 7340 میلیارد تومان رشد داشته است.
روند رو به رشد بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

براساس آمار متغیرهای پولی و بانکی خرداد ماه سال جاری، حجم دارایی‌های خارجی بانک مرکزی با ۱۲٫۹ درصد رشد در سه ماهه اول امسال و رشد ۳۴٫۷ درصدی در یک سال منتهی به خرداد به ۴۵۹ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، میزان بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ۶۱ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان درج شده که سهم دولت ۳۴ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌های و موسسات دولتی ۲۷ هزار و ۱۰ میلیارد تومان است.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان خرداد ماه ۱۳۹ هزار و ۷۱۰ تومان بوده که البته سهم بدهی بانک‌های تجاری دولتی ۶۵۷۰ میلیارد تومان، بدهی بانک‌های تخصصی دولتی ۴۵ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان و بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری ۸۷ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان است.

بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری در سه ماهه اول امسال ۹٫۱ درصد رشد داشته است.

بدهی بخش دولتی به بانک‌ها و موسسات اعتباری ۲۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان محاسبه شده که در بهار امسال ۴٫۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

حجم سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی با رشد ۲۲٫۲ درصدی در ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه به ۱۶۱ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

منبع:‌ فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز