رونق کسب‌و‌کار با اجرای صحیح اصل ۴۴

رونق کسب‌و‌کار با اجرای صحیح اصل ۴۴

رئیس انجمن کسب‌وکار ایران می‌گوید دولت و قانون‌گذاران باید بخش غیر‌دولتی را یاری کنند و با فرصت‌ دادن به بخش‌خصوصی در کنار کسب‌وکار سنتی، ارتقا اقتصادی را برای جامعه رقم بزنند.

هادی سیاری با اشاره به سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اینکه بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها فاقد هر‌گونه مهارت برای ورود به بازار کار هستند و برای رفع این معضل توجه به نظام ملی مهارت الزامی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، باید موضوع بسیار مهم آمایش آموزش عالی جدی‌تر گرفته شود و نیز رویکرد مدرک گرایی که به صورت مزمن در فرهنگ اجتماعی ما ریشه دارد نیز برطرف شود، گفت: دولت‌ها هیچ نقشی در کارآفرینی ندارند و فقط مسئولیت‌های حاکمیتی را برعهده دارند، در قانون هم تعریفی برای نقش کارآفرینی دولت وجود ندارد و برای ایجاد یک کسب‌و‌کار باید ایده، راهکار، ابزار، سرمایه و بازار فراهم باشد در صورتی که یکی از این گزینه‌ها را هم دولت فراهم کند بقیه برعهده کارآفرین است.

وی با تفکیک بخش خصوصی واقعی از غیر واقعی بیان کرد: زمانی کسب‌و‌کار پویا شده و رونق می‌گیرد که واگذاری‌ها به بخش‌خصوصی واقعی صورت گیرد و بر مبنای اصل ۴۴ قانون اساسی به درستی عملیاتی و اجرایی شود.

وی با بیان اینکه بخش‌خصوصی جلوتر از بخش‌دولتی حرکت می‌کند، اظهارداشت: دولت و قانونگذاران باید بخش‌خصوصی را یاری کنند و با فرصت دادن به بخش‌خصوصی در کنار کسب‌و‌کار سنتی، ارتقا اقتصادی را برای جامعه رقم بزنند.

سیاری با اشاره به سخنان اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه که عدم تطابق رشته‌های دانشگاهی با نیازهای بازار کار را یک نقیصه عنوان کرده، خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی در همه بخش‌های اقتصادی اثرگذار شود و مردم به صورت عملیاتی و اجرایی وارد اقتصاد شوند رشد اقتصادی وسرانه ملی ما با کشورهای توسعه یافته رقابت می‌کند.

رئیس انجمن کسب و کار ایران با ابراز امیدواری نسبت به جایگزینی مهارت‌گرایی به جای مدرک‌گرایی و تاثیر مثبت افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی برنامه ششم، تاکید کرد: بسترسازی مهارت‌آموزی از افتخارات مدرسه عالی کسب‌و کارغیردولتی ماهان است که در همین راستا فارغ التحصیلانی را تربیت کرده که به جای کسب دانش آکادمیک به یادگیری مهارتی و کاربردی روی آورده‌اند.

وی از آغاز ثبت‌نام دوره‌های MBA برای کارآفرینان و متخصصان کسب‌و‌کارهای مختلف در مدرسه عالی کسب‌و‌کار ماهان خبر داد و گفت: جوانان مهارتی و آموزش دیده با ارائه الگوهای مهارتی و کاربردی می‌توانند افراد را به تکاپوی علمی وا داشته و با خلق ایده‌های جدید و کارآفرینانه آنها را جذب بازار کار کنند.

وی با بیان اینکه افرادی که از طریق فرآیندهای بخش‌خصوصی آموزش می‌بینند، زودتر جذب بازارکار شده به بخشی از سخنان نوبخت رئیس سازمان مدیریت مبنی بر اینکه دولت در شورای عالی اشتغال طرح کارورزی را تصویب کرده و بر این اساس نیروهای جویای کار به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها می‌توانند در واحدهای تولیدی به صورت کارورزی مشغول شوند و حقوق هم دریافت کنند، اشاره کرد و گفت: با برداشته شدن تحریم‌ها فرصت بیشتری برای رونق کسب‌و کار فراهم و نیاز به تحقیق و آموزش و کسب علم، بیش از گذشته احساس می‌شود.

 

منبع: پانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند