بزرگ‌ترین توافق تجاری جهان رونمایی می‌شود

بزرگ‌ترین توافق تجاری جهان رونمایی می‌شود

خبرگزاری رویترز در گزارشی مفصل به ابعاد مختلف مذاکرات کشورهای آسیایی برای شکل دادن بزرگ‌ترین توافق تجاری جهان پرداخت و نوشت: انتظار می‌رفت در این توافق که با عنوان «شراکت اقتصادی جامع منطقه‌ای» از سوی چینی‌ها ارائه شده است، حداقل شاهد توافق موقت بین ۱۶ کشور آسیایی در این زمینه باشیم.

مذاکرات کشورهای آسیایی برای شکل دادن بزرگ‌ترین توافق تجاری جهان روز گذشته نیز به شکل سازنده‌ای در تایلند ادامه داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، خبرگزاری رویترز در گزارشی مفصل به ابعاد مختلف مذاکرات کشورهای آسیایی برای شکل دادن بزرگ‌ترین توافق تجاری جهان پرداخت و نوشت: انتظار می‌رفت در این توافق که با عنوان «شراکت اقتصادی جامع منطقه‌ای» از سوی چینی‌ها ارائه شده است، حداقل شاهد توافق موقت بین ۱۶ کشور آسیایی در این زمینه باشیم.

هرچند به نظر می‌رسد هندی‌ها در این زمینه خیلی روی خوش نشان نداده‌اند. دیدگاه‌های طرف هندی باعث شد تا مذاکرات روز گذشته در این زمینه بین وزرای کشورهای حاضر تا پاسی از شب ادامه پیدا کند. آمریکا هم اگر چه از گروه آسه‌آن حمایت کرده اما کشورهای آسیایی می‌گویند واشنگتن در اجلاس امسال سطح هیات ارسالی خود به نشست آسه‌آن را پایین آورده است. این توافق قرار است شامل ۱۰ کشور عضو آسه‌آن، به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، استرالیا و نیوزیلند باشد. جورین لاکساناویزیت، وزیر بازرگانی تایلند در این باره به رویترز گفته است: «قرار است سال آینده میلادی این توافق از سوی کشورهای آسیایی امضا شده و هند نیز جزیی از این توافق خواهد بود.» با وجود آنکه یک منبع آگاه هندی گفت که «تمام موضوعات مورد اختلاف در این نشست حل شده است» اما وزارت امور خارجه چین در بیانیه خود از حضور ۱۵ کشور در غیاب هند در این توافق سخن گفته و وزیر بازرگانی استرالیا نیز نسبت به نهایی شدن حضور هند در این توافق ابراز تردید کرده است.

جنگ تجاری آمریکا که به رشد منطقه‌ای آسیب زده، محرک جدید برای به نتیجه رساندن این پیمان بوده است اما هند از این واهمه دارد که واردات چینی به این کشور سرازیر شود و مقامات آگاه از مذاکرات اظهار کرده‌اند که چین در لحظه آخر درخواست‌های جدیدی مطرح کرد. یک مزیت کشورهای آسیای جنوب شرقی برای مشارکت هند در پیمان تجاری، نفوذ کمتر چین خواهد بود.

از طرف دیگر، تصمیم آمریکا برای اعزام هیاتی در سطح پایین به نشست امسال، نگرانی‌های منطقه‌ای را برانگیخت که دیگر نمی‌توان به این کشور برای مقابله با افزایش قدرت منطقه‌ای تکیه کرد. اما به دلیل تنزل هیات امریکایی، از میان ۱۰ نفر سران منطقه‌ای تنها سه نفر به نشست معمول آمریکا – ASEAN پیوستند.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا در یک نشست تجاری در حاشیه این نشست اعلام کرد که دولت ترامپ بی‌نهایت به این منطقه متعهد است. رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیام شخصی ترامپ را برای میزبانی نشست سران آسیای جنوب شرقی در امریکا عرضه کرد. وی ارعاب چین در دریای جنوب چین را محکوم کرد. چندین کشور منطقه ادعاهای دریایی پکن را رد کرده و نسبت به اقدام چین برای جلوگیری از صیادی و بهره‌برداری آنها از منابع انرژی خودشان اعتراض کرده‌اند.

 

منبع: روزنامه اعتماد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند