رونمایی از دستگاه اسکنر جاد‌ه‌ای

رونمایی از دستگاه اسکنر جاد‌ه‌ای

برای اولین بار از دستگاه اسکنر جاده‌ای با هدف شناسایی ترک‌ها و جاده‌های و صرفه‌جویی در صرف زمان و منابع مالی در استان تهران استفاده شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نصرالله نژاد مدیرکل راهداری، پایانه‌ها و حمل‌و‌نقل جاده‌ای در این مراسم اظهار کرد: قبل از استفاده از این دستگاه، برداشت و مستندسازی عوارض ناشی از تغییرات آب و هوا و استهلاک تردد خودروها در آزادراه‌ها و جاده‌ها به صورت چشمی و محدود انجام و به کل راه‌ مورد ارزیابی تعمیم داده و باعث بوجود آمدن ضریب خطای بالا در برآوردها می‌شد.

وی با یادآوری این‌که قبلا برداشت از عوارض سطحی یک جاده 100 کیلومتری به زمانی بیش از یک هفته نیاز داشت که اکنون به کمتر از دو ساعت تقلیل یافته است، افزود: این دستگاه با شناسایی ترک‌ها، شیارها، جای چرخ خودرو و… توانسته است کمک بسیار مهمی به نگهداری جاده‌های کشور کند. اسکنر جاده‌ای تاکنون با اسکن 100 کیلومتر مسیر در تهران امتحان خود را پس داده و از این به بعد نیز به صورت رسمی در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به خدمت گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سامانه PMS سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل راهداری نمی‌تواند خرابی‌های جاده را به ما نشان دهد، تصریح کرد: اسکنر جاده‌ای شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک می‌تواند در این زمینه اطلاعات وضعیت جاده‌های کشور را به ما ارائه کرده و باعث صرفه‌جویی در منابع مالی شده و از دوباره کاری جلوگیری ‌کند.

صوفی، کارشناس بخش مهندسان مشاور شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نیز گفت: این دستگاه با پرتوافکن لیزری خود انواع خرابی‌ها، ترک‌ها، شیارها، ناهمواری‌ها و زبری‌های جاده را برداشت کرده و توسط نرم‌افزار پردازش شده و در نهایت به شکل گزارشی از خرابی‌ها ارائه می‌شود. دستگاه مذکور هر 10 متر یک عکس برداشت کرده و سایر مشخصات راه را تشخیص می‌دهد.

اسکنر جاده‌ای، دستگاهی است که به کمک فناوری لیزر، مکانیابی GPS و با سرعت 96 کیلومتر در ساعت امکان تصویربرداری از 19 نوع خرابی ترک‌ها، نشست‌ها، چاله‌ها، شکاف‌های به وجود آمده بر روی سطح آسفالت جاده‌ها را امکان‌پذیر می‌کند که برای ارائه راهکار مناسب مرمت و نگهداری باید با دقت بررسی و اندازه‌گیری شوند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند