ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد:

رکورد بی‌سابقه نیم ساعته بورس ناشی از چیست؟

رکورد بی‌سابقه نیم ساعته بورس ناشی از چیست؟

شاخص بازار سرمایه در نیم ساعت اول امروز، یکشنبه 28 مرداد ماه با رشد بیش از سه هزار واحدی، روند صعودی به خود گرفت که به عقیده یک کارشناس بازار سرمایه این رشد هرچند بی‌سابقه طبیعی به نظر می‌رسد. از نگاه ولید هلالات، قدم‌های اولیه برای آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا در رشد امروز تاثیر داشته است.

شاخص بازار سرمایه در نیم ساعت اول امروز با رشد بیش از 3000 واحدی، روند صعودی به خود گرفت که به عقیده کارشناسان بازار سرمایه این رشد بی‌سابقه طبیعی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تنها نیم ساعت از آغاز به کار بازار سرمایه در روز یکشنبه ( 28 مردادماه 97) گذشت که بورس تهران شاهد رشد بیش از سه هزار واحدی شاخص کل شد. بررسی بازار سرمایه تا به این لحظه حاکی از آن است که نماد‎های «فارس، فولاد، پارس، فملی، پارسان» بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل بازار روز جاری گذاشتند و این در حالی است که در معاملات روز گذشته بازار سرمایه نمادهای فخاس، اخابر، رانفور، همراه و مبین بیشترین نقش را در مثبت کردن شاخص کل داشتند و معاملات منفی فملی تا حدی از رشد بیشتر شاخص کل بورس جلوگیری کرده بود.

ولید هلالات کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره علت رشد بیش از سه هزار واحدی شاخص کل بورس در معاملات امروز بازار سرمایه، گفت: دلیل جدیدی برای مثبت شدن امروز بازار سرمایه وجود ندارد و رشد سه هزار واحدی شاخص کل بورس از نوسانات عادی بازار است. روند بازار سرمایه همانند گذشته است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: رشد امروز شاخص کل بورس از جایی شروع شد که به دستور وزیر اقتصاد به صورت موقت عرضه‌ها در بورس کالا متوقف شده بود که در حال حاضر این نمادها برای دادوستند باز شده‌اند. شواهد حاکی از آن است که به احتمال قوی روند قیمت‌گذاری کالا در بورس کالا بین وزیر اقتصاد و وزیر صمت و معاون اول رییس جمهور به زودی تعیین تکلیف خواهدشد.

هلالات با بیان اینکه بورس کالا برای بازار سهام بسیار حائز اهمیت است، افزود: چنانچه قیمت‌ها در بورس کالا آزاد شود فرصت سرمایه‌گذاری در بسیاری از شرکت‌ها به دلیل افزایش نرخ‌های فروش ایجاد می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی امروز در بازار سرمایه تحول خاص و جدیدی رخ نداده و روند بازار سرمایه همانند روزهای گذشته است.

هلالات با بیان اینکه در حال حاضر قیمت فلزات اساسی در بورس کالا دستوری و با نرخ دلار چهار هزار و 200 تومان است، گفت: اتفاقی که در روز گذشته رخ داد این بود که سقف رقابت از  پنج درصد به 10 درصد افزایش پیدا کرد که این امر به سهامداران بازار سرمایه در خصوص آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا امید تازه‌ای داد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند