ریزش سنگین بورس‌های جهانی با افزایش تنش بین ایران و آمریکا

ریزش سنگین بورس‌های جهانی با افزایش تنش بین ایران و آمریکا

بورس‌های جهانی هفته را با ریزش سنگین آغاز کردند. در وال‌استریت نیز همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

بورس‌های جهانی نیز هفته را با ریزش سنگین آغاز کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی؛ روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر ریسک‌های مختلفی قرار گرفت. تنش‌ها بین آمریکا با ایران و متحدانش در منطقه بیش از پیش افزایش یافته است تا جایی که مجلس عراق روز گذشته با تصویب قطعنامه‌ای خواهان اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور و بسته شدن حریم هوایی عراق روی هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا شدند. همچنین برخی گروه‌های مقاومت عراقی خواهان بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد شده‌اند.

راهپیمایی‌های گسترده در محکومیت اقدام آمریکا در نقاط دیگر خاورمیانه از جمله لبنان، سوریه، فلسطین و افغانستان نیز برگزار شده است. سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان تهدید کرده است که سربازان آمریکایی عمودی وارد منطقه شده و افقی از آن خارج خواهند شد.

در حوزه جنگ تجاری ترامپ گفته است که فاز نخست توافق تجاری روز پانزدهم ژانویه امضا خواهد شد. قرار است نخست وزیر چین به زودی راهی واشنگتن شود تا فاز نخست توافق را امضا کند. علاوه بر آن آمریکا با کانادا و مکزیک نیز پیمان جدید تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به “نفتا” را امضا کرده است که این پیمان آزاد تجاری رای موافق کنگره را نیز کسب کرد. از سوی دیگر اما اختلافات تجاری آمریکا با اروپا مجددا شعله‌ور شده است و پس از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و “تحریم پروژه نورد استریم ۲” توسط آمریکا که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش‌های بین اروپا و آمریکا شدت گرفته است.

در وال‌استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج” با ۰.۸۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۶۳۴.۸۸ واحد بسته شد. شاخص “اس‌اندپی ۵۰۰” با ۰.۷۱ درصد کاهش تا سطح ۳۲۳۴.۸۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی “نزدک کامپوزیت” با ریزش ۰.۷۹ درصدی در سطح ۹۰۲۰.۷۷ واحدی بسته شد.

معامله‌گران هم‌چنین منتظر مشخص شدن زمان برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنا هستند. پیش‌تر کنگره که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است ترامپ را به دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و سنگ‌اندازی در کار کنگره مقصر دانسته و پرونده وی را برای استیضاح به سنا فرستاده است. ترامپ خواهان رسیدگی سریع به پرونده خود شده اما بیشتر سناتورهای دموکرات خواهان به تعویق افتادن جلسه تا زمان دریافت مدارک بیشتر هستند. به نظر نمی‌رسد که با توجه به اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا، استیضاح ترامپ رای بیاورد.

جان کانل، مدیر سبد دارایی در موسسه “یونایتد ادوایزرز” گفت: بازار نیاز به مدتی زمان دارد تا بتواند خود را بازیابد. در ماه های گذشته شاهد رکوردشکنی‌های پی‌درپی بودیم و اکنون معامله‌گران بخشی از سود خود را از بازار خارج کرده و در حال ارزیابی این مساله هستند که کدام نمادها برای سرمایه گذاری جدید مناسب اند.

از سوی دیگر، بورس‌های اروپایی با افزایش احتمال اتخاذ موضع سرسختانه‌تر توسط دولت انگلیس در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا، دچار روند ریزشی شدند. اکنون دولت محافظه‌کار با توجه به اکثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروکسل بگیرد و همین مساله احتمالا باعث تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. مجلس انگلیس با اکثریت آرا با لایحه توافق دولت این کشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یکم ژانویه موافقت کرده است. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در توئیتی وعده داده است دولت با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در زیرساخت‌های این کشور، اقتصادی نیرومندتر را بنا کند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۹۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۴۶.۰۳ واحد بسته شد. شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با ریزش ۱.۲۴ درصدی در سطح ۵۹۶۹.۳۱ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۱.۳۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۸۴.۶۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۳۱ درصد پایین رفت و به ۹۵۲۰.۲۰ واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد کاملا مشابهی داشتند تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۹۱ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۰۴.۸۶ واحدی پایین رفت و شاخص ” هانگ‌سنگ” بورس هنگ‌کنگ با ریزش ۰.۷۹ درصدی به ۲۸ هزار و ۲۲۶.۱۶ واحد رسید.

در چین شاخص ” شانگ‌های کامپوزیت” با ریزش ۰.۳۸ درصدی در سطح ۴۱۲۹.۳۰ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس‌اندپی اس‌اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۰۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۳۵.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص “تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌هاصعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۱.۸۱ درصد افزایش به ۶۴.۱۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۲.۰۸ درصدی به ازای ۷۰.۰۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۱.۵۱ درصدی به ۱۵۷۵.۸۲ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۱.۲۹ درصدی به ازای ۱۸.۲۲ دلار مبادله شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند