کد خبر: 174042

زمزمه‌های باخت بازار لبنیات عراق

دبیر انجمن صنایع لبنی، با بیان اینکه تصور نمی‌کنم مشکل تعرفه‌ای ایجاد شده در زمینه صادرات لبنیات به عراق برطرف شود، گفت: دولت باید برای عدم کاهش صادرات لبنیات، مشوق صادراتی در نظر بگیرد.

زمزمه‌های باخت بازار لبنیات عراق
سرویس کسب‌وکار -

رضا باکری درباره آخرین وضعیت مشکل تعرفه‌ای ایجاد‌شده در زمینه صادرات لبنیات تولید داخلی به کشور عراق اظهار داشت: این مشکل هنوز برطرف نشده و همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: تا زمانی که شرکت‌های لبنی، به امید ایجاد تغییر و تحول، محصولات خود را صادر می‌کنند، حجم صادرات در سطح قبلی خود باقی است؛ ضمن اینکه اگر تعرفه‌ها به همین روند باقی بماند و دولت باید مابه‌التفاوت آن را در قالب مشوق صادراتی پرداخت نماید، در غیر این صورت حجم صادرات کاهش می‌یابد.

دبیر انجمن صنایع لبنی کشور با تاکید بر اینکه اگر دولت مشوق صادراتی ندهد با کاهش شدید حجم صادرات مواجه خواهیم شد؛ گفت: چون ۸۰ درصد صادرات ما به عراق انجام می‌شود و این کشور، سهم بزرگی در بازارهای صادراتی ما دارد، بنابراین بسیار تاثیرگذار است.

باکری درباره اینکه آیا در حال حاضر با وجود اینکه کشور عراق تعرفه‌های سنگینی را برای واردات محصولات لبنی از ایران در نظر گرفته، همچنان صادرات به این کشور در حال انجام است؟ گفت: بله؛ صادرکنندگان صادرات انجام می‌دهند؛ چون وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور دام قول دادهاند که این مسئله را پیگیری و حل کنند و صادرکنندگان نیز، امیدوار به رفع این مشکل هستند.

وی تصریح کرد: با این حال بنده تصور نمی‌کنم این موضوع حل شود و به همین دلیل، وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه سریع‌تر معادل این افزایش هزینه‌ها، موضوع اختصاص مشوق صادراتی را به دولت پیشنهاد دهد.

باکری درباره آخرین وضعیت پرداخت فاز سوم مشوق صادراتی لبنیات که قرار بود در اختیار کارخانجات لبنی قرار بگیرد، نیز گفت: هنوز فاز سوم این یارانه پرداخت نشده است و امیدواریم هرچه زودتر گشایشی در کارهای دولت ایجاد شود که بتواند به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

به گفته دبیر انجمن صنایع لبنی، تا پایان شش‌ماهه امسال حدود ۵۰۰ هزار دلار لبنیات از کشور صادر شده است.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.23)
1342.2
3.1
مثقال طلا (%0)
736700
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.