زمزمه تغییرات قریب‌الوقوع برخی مدیران ارشد گمرکات اجرایی جنوب کشور

زمزمه تغییرات قریب‌الوقوع برخی مدیران ارشد گمرکات اجرایی جنوب کشور

با گذشت چند ماه از حضور رئیس گمرک زمزمه تغییر برخی مدیران اجرایی در گمرکات جنوب کشور شنیده می‌شود.

با انتخاب مسعود کرباسیان به عنوان وزیر جدید اقتصاد، فرود عسگری معاون پیشین فنی و گمرکی به عنوان رئیس کل جدید گمرک انتخاب شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، گفتنی است از این انتصاب به عنوان یکی از گزینش‌های شایسته در طی چند سال اخیر در گمرک کشور یاد می‌شود.

چراکه عمده مدیران گمرک از حوزه‌های غیر تخصصی وارد گمرک می‌شدند اما حضور معاون فنی و گمرکی در این سمت نشانه‌ای از عزم مدیران ارشد اقتصادی برای حرکت در مسیر تخصص گرایی در انتصاب مدیران ارشد اجرایی بوده است.

موضوع قاچاق کالا یکی از چالش‌های مهم گمرک ایران در طی سالهای اخیر بوده است.

براساس آمارهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا در حال حاضر میزان قاچاق از 25 میلیارد دلار به 12.5 میلیارد دلار کاهش یافته است.

این درحالی است که برخی آمارها از وجود 1تا 3 میلیارد دلار قاچاق از مبادی رسمی خبر می‌دهند.

موضوع مبارزه با قاچاق کالا در گمرکات باخبر کشف تخلف در واردات ظروف شیشه‌ای وارد فاز جدیدی شد که نشان‌دهنده عزم مقامات ارشد گمرکی و اطلاعاتی در مبارزه با قاچاق کالا می‌باشد.

گفتنی است؛ دو گمرک شهید رجایی و بوشهر از جمله مهمترین دروازه‌های ورود کالا به کشور می‌باشند که بعضا خبرهایی از کشف کالاهای قاچاق چه از سوی گمرک و چه از طرف سایر نهادهای نظارتی در آنها شنیده می‌شود.

درحال حاضر حدود یک سال است که حوزه نظارت گمرکات بوشهر با سرپرست اداره می‌شود و به نظر می‌رسد طی هفته‌های اخیر ناظر جدید از سوی گمرک ایران معرفی شود.

در این بین زمزمه تغییر یکی از مدیران ارشد گمرکات اجرایی جنوب کشور نیز که حدود یک سال پیش منصوب شد در محافل مختلف شنیده می‌شود.

زمزمه تغییرات درحالی به گوش میرسد که در حال حاضر آرامش نسبی در گمرکات مهم کشور حاکم شده است.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد بعد از یکسال زمان آن رسیده تا گمرک ایران ناظر جدید گمرکات استان بوشهر را منصوب کند.

زمزمه تغییر برخی مدیران خوشنام در حوزه گمرکات اجرایی جنوب کشور در حالی مطرح شده که در طی هفته‌های گذشته اظهارات مهم دادستان کل کشور درخصوص ارتباط برخی مدیران و اعضای خانواده آنها با قاچاق کالا خبر ساز شده بود.

هرچند جزییات این خبر از طرف دادستان کل کشور هنوز افشا نشده اما به نظر میرسد با انتساب مدیران تازه نفس از جمله دکتر خشنود در حوزه مبارزه با قاچاق کالا در دادستانی کل کشور شاهد فاز جدیدی از اقدامات در حوزه مبارزه با قاچاق کالا در کشور خواهیم بود.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند