تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

زیان خالص ایران‌خودرو ۸ هزار میلیاردی شد

مطابق آخرین اطلاعات مالی، ایران‌خودرو در سال 1396 حدود 87 میلیارد تومان سود خالص داشته که در پایان سال 1397 این سود به بیش از هشت هزار میلیارد تومان زیان خالص تبدیل شده است. ایران‌خودرو در سال 1397 برای هر سهم 535 تومان زیان ساخته است.
زیان خالص ایران‌خودرو ۸ هزار میلیاردی شد

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۷ ایران‌خودرو حاوی نکات قابل توجهی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، گروه ایران‌خودرو طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۱٫۵ هزار میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده که معادل نصف سرمایه بانک پارسیان است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، ایران‌خودرو در این دوره دارای ۲۳٫۹ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با پایان سال ۱۳۹۶ معادل چهار درصد رشد داشته است.

همچنین ایران‌خودرو در پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۱۲۵ درصد دارایی خود یعنی ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ معادل ۴۴ درصد افزایش داشته است.

روند فروش محصولات در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد بهای تمام شده آن‌ها بیشتر از میزان فروش آن‌ها بوده و ایران خودرو از محل فروش آن‌ها متحمل ضرر سه هزار میلیارد تومانی شده است.

در بخش بدهی‌های ایران خودرو مشاهده شده این شرکت در سال گذشته بیش از ۵٫۷ هزار میلیارد تومان وام بانکی و اوراق دریافت کرده که نسبت به سال قبل ۶۸ درصد رشد داشته است.

بیشترین سهم بدهی‌های ایران‌خودرو با سهم ۴۱ درصدی مربوط به وجوهی است که بابت پیش فروش محصولات خود دریافت کرده است. این شرکت در سال گذشته حدود ۱۲٫۵ هزار میلیارد تومان پیش دریافت داشته‌اند که نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۵۹ درصد افزایش یافته است.

در سال ۱۳۹۷ ایران‌خودرو در قسمت موجودی کالای پایان دوره خود ۳۱ هزار و ۲۳۵ دستگاه خودرو به ارزش هزار و ۳۸۷ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

روند فروش محصولات در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد بهای تمام شده آن‌ها بیشتر از میزان فروش آن‌ها بوده و ایران‌خودرو از محل فروش آن‌ها متحمل ضرر سه هزار میلیارد تومانی شده است.

در بخش بدهی‌های ایران خودرو مشاهده شده این شرکت در سال گذشته بیش از ۵٫۷ هزار میلیارد تومان وام بانکی با سررسید کوتاه‌مدت و ۱٫۱ هزار میلیارد تومان با سررسید بلندمدت دریافت کرده است.

در این دوره ایران خودرو از بانک مهر اقتصاد ۵۰۰ میلیارد تومان، از بانک صادرات ۲۵۰ میلیارد تومان و از بانک شهر ۴۰۰ میلیارد تومان وام دریافت کرده است. شرکت ایران‌خودرو حدود هفت هزار میلیارد تومان از تسهیلات دریافتی را با نرخ سود ۱۸ درصد دریافت کرده است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، ایران‌خودرو در سال ۱۳۹۶ حدود ۸۷ میلیارد تومان سود خالص داشته که در پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از هشت هزار میلیارد زیان خالص تبدیل شده است.

در سال ۱۳۹۷، ایران خودرو ۳۶۱ هزار و ۵۹ دستگاه را به ارزش ۱۷٫۶ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده است. کل تولیدات ایران خودرو در سال گذشته ۳۸۷ هزار و ۱۰۹ دستگاه خودرو بوده است.

طبق صورت مالی منتشره وضعیت سودآوری این شرکت از سود انباشته ۴۴۲ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۶ به زیان انباشته ۷٫۷ هزار میلیارد در پایان اسفند ماه سال گذشته رسیده است.

همچنین ایران‌خودرو در سال ۱۳۹۶ حدود ۸۷ میلیارد تومان سود خالص داشته که در پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از هشت هزار میلیارد زیان خالص تبدیل شده است.

بر اساس گزارش سالانه، ایران‌خودرو در سال ۱۳۹۷ برای هر سهم معادل ۵۳۵ تومان زیان ساخته، این زیان سنگین بیش از پیش لزوم حرکت شرکت به سمت اصلاح ساختار سرمایه و افزایش سرمایه را نشان می‌دهد و شاید باعث تسریع در روند افزایش سرمایه شرکت شود.

این شرکت خودروسازی با نماد معاملاتی «خودرو» با سرمایه‌ای به حجم ۱٫۵ هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز