زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط تهران-باکو آماده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دیدار نوروز ممدوف، نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه تمام ساختارهای لازم برای توسعه روابط دو کشور به مناسبات راهبردی پایدار آماده شده است، تصریح کرد: اشتراکات فرهنگی و دینی دو ملت و همچنین اراده روسای جمهوری، بزرگترین سرمایه برای توسعه روابط تهران - باکو است.
زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط تهران-باکو آماده است

محمود واعظی با نوروز ممدوف که در باکو انجام شد، با تبریک انتخابات اخیر و آرزوی موفقیت بیش از پیش برای ملت و دولت آذربایجان، به ۱۲ دور دیدار روسای جمهوری ایران و آذربایجان و حدود ۱۰۰ دیدار بین مقامات بلندپایه دو کشور در پنج سال گذشته اشاره کرد و گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با همسایگان و بویژه کشورهای حوزه اوراسیا و قفقاز است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار داشت: توافقات انجام شده در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و داروسازی و برق به خوبی در جریان است و دو پروژه راهبردی آستارا– آستارا و همکاری در حوزه انرژی خزر نیز در آستانه اجرا است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه توافقنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور می‌تواند شتاب بیشتری به مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور بدهد، گفت: منطقه طی سالهای اخیر با بحران های متعددی همراه بوده است و ضروری است همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه دو کشور برای توسعه صلح در منطقه ادامه یابد.

نخست‌وزیر جدید جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار اشتراکات تاریخی دو ملت را ثروت اصلی برای گسترش روابط مشترک دانست و تاکید کرد: دولت آذربایجان متعهد و مصمم به توسعه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی با ایران است.

نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه خوشبختانه در پنج سال گذشته با اجرا و پیشرفت تمامی توافقات ایران و آذربایجان در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت خودروسازی، انرژی و داروسازی، سطح روابط و همکاری‌های دو کشور بیش از پیش ارتقاء یافته، گفت: با همکاری ایران سالانه ۱۰ هزار خودرو در آذربایجان تولید می‌شود که بزودی به ۳۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.

وی اظهار داشت: باکو علاقه‌مند به مشارکت در پروژه ترانزیتی کریدور جنوب – شمال است و این پروژه یکی از طرح‌های بزرگ منطقه‌ای است که هزینه و زمان انتقال محموله‌ها از شرق تا منطقه قفقاز تا شرق اروپا را حداقل به نصف کاهش می‌دهد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز