نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران:

ساخت‌وساز با فروش امضای مهندسان متوفی

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه تخلف امضافروشی شایع شده است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حتی بعضا با فروش امضای مهندسان متوفی ساخت‌وساز صورت می‌گیرد.

ساخت‌وساز با فروش امضای مهندسان متوفی

ایرج رهبر اظهار کرد: معضل امضافروشی به عنوان یکی از چالش‌های اصلی ساخت‌وساز سال‌هاست که رواج دارد و نظام سهمیه‌بندی از جمله دلایل دامن زدن به این مشکل است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: البته نباید فراموش کرد که این تخلفات صنفی صرفا مربوط به جامعه مهندسی نیست بلکه در صنوف مختلف شاهد بروز چنین تخلفاتی هستیم. اما در قشر مهندسان با توجه به اینکه جزو اقشار تحصیل‌کرده محسوب می‌شوند، بروز این نوع لغزش‌ها دور از انتظار است.

وی با ذکر مثالی گفت: از فردی شنیده‌ام که چندی پیش در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شاهد مشاجره لفظی تندی بین یک زن و مرد میانسال بوده، و بعد از بررسی‌ها مشخص شده که از قرار معلوم همسر یکی از مهندسان بعد از فوت او پروانه اشتغال او را در اختیار برادرش قرار داده است که به صورت مشارکتی از عایدی حاصل از فروش سهیمه پروانه اشتغال او کسب درآمد کنند.

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: گویا با فوت مهندس مذکور برادر وی تمامی عایدی آن را به صورت یکجا برای خود برداشته است و این امر سبب نارضایتی همسر وی شده بود و هر دو با تصور خود٬ برای شفاف‌سازی این موضوع و برای اینکه سهم عادلانه‌ای از امضافروشی پروانه اشتغال مهندس فوت‌شده کسب کنند، به نظام مهندسی مراجعه کرده بودند که حضور آنها با مشاجره، سبب جلب توجه حاضران شده بود.

رهبر با یادآوری این موضوع که شایع بودن امر تخلف امضافروشی قابل کتمان نیست، در عین حال تاکید کرد: به جای انکار، می‌بایست به دنبال فرآیندهایی باشیم که به طور سیستماتیک از بروز چنین تخلفاتی در پروسه ساخت‌وساز ممانعت کند. به عنوان مثال دیجیتالی شدن امضای مهندسان ناظر باعث ایجاد سازوکاری بازدارنده برای کاهش حجم پدیده امضافروشی است.

وی با تاکید بر اینکه اساسا معضلاتی نظیر مسائل نظارتی، چگونگی امر نظارت و انتخاب ناظر و همچنین حق‌الزحمه ناظران از جمله چالش‌های جدی و قدیمی صنعت ساختمان است، گفت: وقتی شرایط ساخت‌وساز به گونه‌ای باشد که افراد فاقد تخصص وارد صنعت ساختمان شوند، در نتیجه این امر سازندگان سودجو قادر خواهند بود که مقررات ساختمان و خدمات مهندسی جامعه مهندسی را در راستای منافع و سلایق شخصی خود نقض کنند.

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند فرهنگ‌سازی‌های لازم برای مقابله با پدیده امضافروشی صورت نگرفته است، تاکید کرد: برخلاف این تصور، اتفاقا برای مقابله با این پدیده اقدامات فرهنگی زیادی صورت گرفته است که نمونه آن ترویج اخلاق حرفه‌ای طی چند سال گذشته بوده است اما باید در نظر گرفت فقط ساماندهی فرآیند انجام خدمات مهندسی و نیز سیستماتیک کردن این حوزه و ایجاد ساختار منطقی است که سبب حذف معضلات مربوط به تخلفات ساخت‌وساز می‌شود.

رهبر با بیان اینکه سیستم ساخت‌وساز باید به گونه‌ای طراحی شود که خودبه‌خود مانع بروز تخلفات شود، گفت: باید آیین‌نامه‌هایی تصویب شود که به موجب آن یک مرجع واحد، مسئول رسیدگی و پاسخگویی ساختار ارجاع و نظارت وکنترل ساختمان شود و مسئولیت ساخت و اجرا به عهده شخصیت صلاحیت‌داری واگذار شود و در صورت راه‌اندازی چنین مکانیزمی، خودبه‌خود تخلفات مربوط به خدمات مهندسی به حداقل ممکن می‌رسد.

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاکید بر اینکه تخلف امضافروشی گسترده است، گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که افراد غیرمتخصص با راه‌اندازی شرکت‌های حقوقی و استفاده از ظرفتی‌های پروانه اشتغال مهندسان باعث شده‌اند که صوری کاری در خدمات مهندسی و امضافروشی به اوج خود در چند سال گذشته برسد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از روسای ادوار سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران اظهار می‌کرد که یک کارمند ساده با راه‌اندازی ۱۶ شرکت حقوقی از سهیمه‌های ده‌ها مهندس ساختمان استفاده کرده است. فرد مورد نظر که کارمندی ساده و فاقد دانش مهندسی بوده است، با راه‌اندازی ۱۶ شرکت در حالی از پروانه اشتغال مهندسان استفاده کرده که اصلا مهندسانی که از سهمیه آنها استفاده شده از پروژه‌های ساخته‌شده توسط این شرکت و سازوکار آن هیچ اطلاعی نداشته‌اند.

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با یادآوری این موضوع که وجود پدیده امضافروشی قابل کتمان نیست و مهندسان نباید این معضل را انکار کنند، در عین حال تخلف برخی از مهندسان را سبب خدشه‌دار شدن حیثیت حرفه‌ای آحاد جامعه مهندسی قلمداد و تاکید کرد: آزادسازی کنترل‌شده و ساختاریافته سهیمه اشتغال مهندسی یکی از راهکارهای اصلی برای جلوگیری از شیوع معضل امضافروشی است.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید