ساخت‎و‎ساز مسکن راکد و بازار آهن‌فروشان کساد شد

ساخت‎و‎ساز مسکن راکد و بازار آهن‌فروشان کساد شد

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان با اعلام اینکه هنوز رونقی در ساخت‌و‌ساز به وجود نیامده و خریداری در بازار نیست، گفت: این روزها تولیدکنندگان در شرایط رکود بازار دل به صادرات داده‌اند.

محمد آزاد با اشاره به اینکه علی رغم افزایش قیمت مسکن هنوز رونقی در ساخت‌و‌ساز ایجاد نشده است، اظهار داشت: این روزها تولیدکنندگان در شرایط رکود بازار دل به صادرات داده و محصولات خود را در بازارهای مختلف به فروش می‌رسانند. البته نگرانی از دست دادن بازارهای صادراتی هم با تشدید تحریم‌ها وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه امروز صادرکنندگان فولاد ملزم به دریافت گواهی مبدا برای فعالیت‌های خود هستند، افزود: ما از این موضوع استقبال می کنیم زیرا تامین نیاز داخلی بر صادرات اولویت دارد.

اما مشکل امروز تولیدکنندگان فولاد انتقال ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما و دریافت ارز 4200 تومانی است زیرا صادرکنندگان برای روند تولید محصولات نیازمند قطعات یا مواد اولیه‌ای هستند که برای خرید آنها امکان تهیه ارز آنهم با قیمت 4200 تومانی را نداشته و باید در بازار آزاد ارز را با قیمت‌های بالایی تهیه و نسبت به خرید مواد اولیه خود اقدام کنند.

رئیس اتحادیه آهن فروشان بر لزوم تجمیع واحدهای تولیدی در شرایط فعلی تاکید کرد و گفت: در رکود بازار باید واحدهای کوچک با واحدهای بزرگ تجمیع شوند در غیر این صورت محکوم به تعطیلی خواهند بود.

آزاد با اعلام اینکه در بازار امروز هر کیلو میلگرد با قیمت 3000 تا 3100 تومان به فروش می رسد، تصریح کرد: قیمت تیرآهن هم در بازار با اختلاف 100 تومانی نسبت به میلگرد با قیمت 3100 تا 3200 تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. البته این قیمت‌ها مورد قبول تولیدکنندگان نیست زیرا آنها شمش آهن را از بورس 2750 تومان خریداری می کنند که باید با احتساب حداقل سود آنها را در بازار به فروش برسانند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند