ساخت خط لوله‌های پایانه جاسک آغاز شد

ساخت خط لوله‌های پایانه جاسک آغاز شد

مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت ضمن تشریح اقدامات صورت‌گرفته برای صادرات نفت میادین غرب کارون از آغاز ساخت خط لوله‌های پایانه جاسک خبر داد.

سیدنورالدین شهنازی‌زاده با اشاره به اینکه تولید از میادین نفتی غرب کارون به یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه می‌رسد که شامل نفت سبک و نفت سنگین می‌شود، اظهار کرد: این نفت باید از غرب کارون به مبادی صادرات و مصرف برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این انتقال به واسطه دو تلمبه‌خانه‌ای که اخیرا ساخته شده صورت می‌گیرد. در حال حاضر تلمبه‌خانه غرب کارون با ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه در روز و تلمبه‌خانه امیدیه در سرویس قرار گرفته‌اند.

وی از توسعه تلمبه‌خانه غرب کارون خبر داد و افزود: ظرفیت این تلمبه خانه تا سقف یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

کارهای مطالعاتی و طراحی آن در دست اقدام است. در آینده با اجرای طرح‌های توسعه این تلمبه‌خانه‌ها و خطوط لوله انتقال امیدوارم بتوانیم در جزیره خارک نفت خام سبک و سنگین و در بهره‌گان نفت خام سنگین را صادر کنیم. این توسعه به موازات توسعه میادین نفت صورت می‌گیرد.

مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: کار مهم دیگر در دست اقدام فراهم کردن امکانات صادرات نفت از منطقه جاسک است.

در این راستا خط لوله‌ای را از گوره به طول حدود ۱۱۰۰ کیلومتر با پنج تلمبه‌خانه نفت خام به مبادی صادرات جاسک خواهد رسید و برنامه‌ریزی شده در جاسک ترمینال، مخازن، اسکله و غیره ساخته شود که بتواند نفت انتقالی را صادر کنند.

شهنازی‌زاده با بیان اینکه اقدامات مربوط به طراحی پایانه جاسک تمام شده است، تصریح کرد: پیمانکار برای خرید و ساخت لوله‌های انتقال از منابع داخلی صورت گرفته و منابع فروش را پیدا کرده‌ایم.

کار به آنها ابلاغ شده و در حال آغاز ساخت لوله‌ها هستند. همزمان پیمانکاران اجرای خطوط انتقال را انجام می‌دهیم البته قبل از آن مساله تحصیل اراضی ۱۱۰۰ کیلومتر در دست اقدام است و اجرای خط هم طوری برنامه‌ریزی شده که تا زمان رسیدن لوله، که شاید یک سال آینده اولین محموله لوله آماده شود، کار سرعت بخشد.

این خطوط لوله در چهار گستره ۲۵۰ کیلومتری تقسیم شده‌اند و چهار مناقصه جداگانه برگزار شده و چهار پیمانکار قوی شروع به کار می‌کنند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند